Küba’da limandaki tor petrol depolama tesislerindeki patlamalarda 77 sevimli yaralandı

Küba’nın Matanzas limanındaki tanker üssünde meydana mevrut patlamalarda geçmiş belirlemelere bakarak 77 gönül yaralandı.

Küba basınında sâdır habere göre, ülkenin kuzeyindeki “Matanzas Süper Tanker Üssü” kendisine bilinen olmamış yer yağı ambarlama tesislerinde sıkışık patlamalar yaşandı.

Yetkililer, saika hamiş etmesi zımnında limanda bulunan mahrukat depolama tanklarında coşkunluk çıktığını belirterek, 77 kişinin yaralandığını, 17 itfaiyecinin ise zayi olduğunu bildirdi.

Limanda düzlük düzlük 8 tanktan 4’ünde patlama yaşandığı ve halen yangının bitmeme ettiği bilgisi paylaşıldı.

Sağlık Bakanı Jose Angel Ana Kapı, basına yaptığı açıklamada, bazı yaralıların durumunun ağır olduğunu belirtti.

Kuvvetli rüzgar zımnında yangının henüz kontrol altına alınamadığı ve güç dumanın başkent Havana’ya büyüklüğünde ulaştığı görüldü.

Ihtişam Başkanı bölgeye gitti

Öte yandan Celal Başkanı Miguel Diaz-Canel ile Başbakan Manuel Marrero’nun Matanzas limanına her an yangına ilgilendiren bilgelik aldığı ve hastanede otama altına alınan yaralıları musahabe ettiği bildirildi.

Limandaki patlamanın, evvel (cuma) şeb 23.00’te tıpkısı tankerde meydana geldiği ve alevlerin saatler sonra 3 tankere elan sıçradığı argüman ediliyor.

Matanzas Limanı; petrol kuyuları, rafinerileri, dev tanker ekipmanları ve ısıl santralleri sayesinde ülkenin sunma nazik sanayi ve ticaret limanı adına biliniyor.

Share: