KPSS soruşturmasında ön tabir hazırlandı! 3 soru birebir benzeri, 10 istifham ise analog bundan sonra

31 Temmuz’birlikte yapılan KPSS’birlikte gâh soruların, Yediiklim Yayınevi’nin elan önceki yaptığı tecrübe sınavındaki sorularla ayrımsız olduğu iddiaları üstüne başlatılan yönetimsel ve adli sormaca sürüyor. Oran Bakı Müesses’nun (DDK) Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulunmasının ardından başlatılan adli soruşturma kapsamında, Ankara Inanma Müdürlüğü Finansal Suçlarla Savaşım Şubesi ekiplerince Yediiklim Yayınevi’ne ilişik 2 adreste kontrol gerçekleştirildi.

Yayınevinin Kızılay ve Ostim’deki adreslerindeki aramalarda, çok sayıda dijital materyale ve soru örneklerine umum koyuldu. Bu soru örnekleri, incelenmek amacıyla emniyete götürüldü.

3 ISTIFHAM BİREBİR AYNI

Umumi Kabiliyet-Umumi Hars ve Terbiye Bilimleri sınavında çıkan sorular ile sınavdan önce sosyal medyada yayınlanan sorular karşılaştırıldı. Sormaca kapsamında uzmanların hazırladığı civar tabir da çıktı. Buna göre sınavdaki 3 sorunun birebir bire bir, 10 sorunun benzer olduğu belirlendi. Istifham benzerliğinin tesadüf mü yoksa benzeri sızıntıdan mı kaynaklandığına ilgili incelemenin halen bitmeme ettiği bildirildi.

ISTIFHAM KOMİSYONU ÜYELERİNİN İFADESİNE BAŞVURULDU

Oran Bakı Yerleşmiş’nun üstelik ÖSYM’deki incelemesi sürüyor. Bu kapsamda Genel Yetenek-Genel Firez ve Terbiye Bilimleri sorularını hazırlayan uzmanlar ile istifham komisyonu üyelerinin ifadesine başvuruldu.

HESAP HAREKETLERİ BIRLIKTE İNCELENİYOR

Öte yandan sormaca kapsamında, Finansal Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) dahi devreye girdi. MASAK vasıtasıyla kitabevi çalışanları ile ÖSYM çalışanlarının hesaplarındaki servet akışının incelendiği belirtildi. DDK müfettişlerinin üstelik ÖSYM’dahi tetkik yaptığı ve mecmu soruları taradığı öğrenildi. Anket kapsamında tabir hazırlanacağı belirtildi.

YENİ TAKVİM 17 EYLÜL’BIRLIKTE AÇIKLANACAK

Skandal iddiaları sonrasında Reisicumhur Erdoğan da konuya dahil reşit ve ÖSYM Başkanı Münezzeh Aygün’ü görevden almıştı. Aygün’ün hesabına atanan Prof. Dr. Hezel Mürtefi Ersoy atanmıştı. İlk fariza gününde kameralar karşısına geçen Ersoy, sınavın fek edildiğini söylemişti. Yıpranmamış sürece dair dahi bilgi veren ÖSYM Başkanı, yeni takvimin 17 Eylül’bile açıklanacağını ve sınavı fek olanlardan temas sevap rica edilmeyeceğini açıklamıştı.Share: