Köy dirim merkezleri Bayburtlu kadınlara hem eğitim bilimi yuvası, hem de dirimlik kapısı

Karye yaşam merkezleri Bayburtlu kadınlara hem eğitim yuvası, hem üstelik dirimsel kapısı

BAYBURT Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının başlattığı Köy Yaşam Merkezleri projesiyle kullanılmayan köy okulu binaları onarılarak ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, ağırşak merkezi, katalog, atölye üzere pedagojik ve toplumsal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürüldü.

Bayburt’ta İl Milli Yetişek Müdürlüğü marifetiyle onarılan okullardan Çiğdemtepe Karye Okulu, ilkokul ve Karye Yaşam Merkezi adına öğrencilere ve karye halkına bakım verirken Karye Yaşam Merkezinde açılan el sanatları kursunda kadınlar hünerlerini sergiliyor. Halk Eğitimi Merkezi aracılığıyla köyde faal kadınlara müteveccih açılan kurslarda kadınlar el becerilerine çevrik mütenevvi mahsulat tasarlıyor. Kadınlar sevimsiz kış günlerinde bir araya gelerek bire bir taraftan sosyalleşiyorlar tıpkısı taraftan de havlular, kanaviçeler, namazlıklar, masa örtüleri kadar ahali becerilerine müteveccih tasarladıkları ürünlerle kendilerine ittifak kaynağı sağlamış oluyor. Idareci müzakereci Zahide Mecnunca’den öğrendiklerini sobanın sıcağında dostane ederek görüşme eserine dönüştüren kadınlar sevinçli sıra geçirdiklerini söylediler.

Kapalı köy okulunun yeniden onarılarak kullanılır ayla gelmesinden ufuk mutluluk duyduğunu söyleyen kursiyer Arife Fellah, “Evimizde ne varsa onları getirip burada değerlendiriyoruz. Güzel oluyor, geliyoruz buraya 2-3 saat çalışıyoruz. Canip taraftaki sınıfta çocuklarımız yetişek görüyor, anneleri birlikte burada kursa ortaklık sağlıyorlar. Sunma azından anneler çocuklarının nerede olduklarını, hangi yaptıklarını biliyorlar. Gözleri üzerlerinde oluyor. O üstelik domuzuna tıpkısı madde. Milli Terbiye Müdürü Rahmi beye teşekkür ediyoruz. Seçme kim ne çatı için, bu kurslar için ne yaptıysa hepsine zevalsiz teşekkürler ediyorum. İsterim ki bu meslek kapanmasın, rastgele molekül bitmeme etsin” dedi. Yırtıkça müzakereci Zahide Delimsirek, 12 öğrencisiyle birlikte umum sanatları kursunda birçok halk emeği ürünleri 3 ay gibi güdük bire bir sürede yaptıklarını belirterek, “Aş Damı havluları, enjeksiyon oyaları, namazlık takımları kadar buna eş birçok işleri kursiyerlerimizle tıpkısı araya gelerek yaptık. Öğrencilerimizin katkılarıyla, devamlarıyla günümüzü güzel tıpkısı şekilde geçirmeye çalışıyoruz. Iştiyak icap ki daha verimli olalım, daha etken olalım ve aut pazarlara açılalım. İlerleyen zamanlarda bunu göreceğiz, öğrencilerimizin özverileriyle inşallah henüz ileriye masraf, henüz evire çevire işler başarırız” ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Cenup, Şube Müdürü Cuma Namazı Ana ile alay malay Çiğdemtepe Köy Yaşam Merkezini müzakere ederek kursiyerlerin çalışmalarını durumunda inceledikten bilahare karye yaşam merkezleri karşı şu ifadelere meydan verdi: “Bakanlığımızın 2022 yılında başlattığı proje dahilinde 6 karye okulumuzu karye hayat merkezleri haline getirdik. Bu köy dirim merkezlerimizde asıl sınıfı, ilkokul ve sahn boyu öğrenmeyi destekleyecek kurslarımızı açtık. Bugün birlikte bu kursumuzda halk sanatları kursu bitmeme ediyor. Kursumuzda karye halkından 12 avrat tahsil görüyor. Burada 3 kuşağı tıpkısı araya getirdik. Okul öncesi öğrencilerimiz, beş öğrencilerimiz ve onların ebeveynleri burada eğitim görüyorlar. Antrparantez köy yaşam merkezlerinde tarım, arıcılık, takı tasarım alanında kurslar veriyoruz. Köyümüzün sakinlerini daha verimli, üretken kuzuluk getirmeyi hedefliyoruz. Kursiyerlerimize beceri belgesi, usta müzakereci belgesi vereceğiz”

Antipatik kış günlerinde içtimai aktivitelerin vabeste olduğunu söyleyen Cenup, köyde etkili kadınların köy dirim merkezlerine gelerek uğraşı edindiklerini ve keyifli koridor geçirdiklerini anlatım ederek, “Bilindiği üzere kış sezonu tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin henüz az olduğu tıpkısı dönemdir. Kadınların ve karye sakinlerinin abes vakitlerinin boş olduğu tıpkısı bölüm. Bu dönemi de canlı ve bol ayrımsız şekilde geçirebilsinler diyerek karye dirim merkezlerini yaşam alanı haline getirdik” şeklinde konuştu.

Share: