“Korkut Dede Türk Dünyası Film Festivali”ne başvurular açıldı

Firez ve Turizm Bakanlığının destekleriyle Arsıulusal Sinema Derneği marifetiyle bu sene ikinci kez planlı “Korkut Dede Türk Dünyası Film Festivali”nde Ince Metraj Kurgulanmış Film Yarışması ve Belgesel Film Yarışması’na katılacak filmler için başvurular başladı.

Dernekten yapılan açıklamaya bakarak “www.korkutatafilmfestivali.com” adresi üzerinden yapılabilecek başvurular, 5 Eylül’de sona erecek.

Birincisi geçen sene İstanbul’üstelik yapılan, yarışma bölümlerine Türki konuşan ülkelerden filmlerin katıldığı festival, 1- 5 Kasım tarihleri arasında “2022 Türk Dünyası Firez Başkenti” seçilen Bursa’üstelik gerçekleştirilecek.

Geçen yıl festivalde Türki ve lehçelerinin konuşulduğu serbest coğrafyadan kurmaca ve dokümanter film yarışmaları düzenlenmiş, ayrı ayrı bölümlerde toplam 42 film gösterilmişti.

Türk devletlerinden tahminî 160 sanatçının mihman olacak katıldığı festivalde, Türk Cumhuriyetleri ortada sinema hareket birliğini gerçekleştirecek şanlı adımlar atılmış, sinema destek fonu protokolünün imzalanması ve sinema zirvesinin geniş katılımlarla düzenlenmesi sağlanmıştı.

Yine tıpkı coğrafyadan filmlerin ve konukların katılacağı “2. Korkut Ağababa Türk Dünyası Film Festivali”, bu yıl dahi film yapım desteği ve saygınlık ödüllerinin beraberinde sinema okulu ve sinema zirvesi kabilinden taraf etkinliklerle sinemaseverlerle buluşacak.

Share: