Konya’nın 28 ilçesinde eğitime kar engeli

KONYA’birlikte vahim kar yağışı ve buzlanma nedeniyle 28 ilçede eğitime ferda 1 dolaşma aleniyet verildi. Konya- Antalya kara yolunun Seydeşiher- Akseki arası ise ulaşıma kapatıldı.

Kuraklık tehlikesi hayat dolu Konya’de akşam ezanı saatlerinde başlayan kar yağışı etkin oldu. Kar kalınlığı faziletkâr kesimlerde 20 santimetreye kadar ulaştı. Yağmur ve buzlanma zımnında birlikte özellikle el merkezinde Tasavvur, Selçuklu ve Karatay ilçeleri almak amacıyla; Ahırlı, Akören, Akşehir, Beyşehir, Step, Çumra, Argıt, Derebucak, Doğanhisar, Emirgazi, Güneysınır, Hadim, Halkapınar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Karapınar, Kulu, Sarayönü, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Cihanbeyli, Yalıhüyük ve Hamam ilçelerinde eğitime erte aleniyet verildi. Amme kurumunda etkin mânialı ve gebe personel ise yönetimsel mezun sayılacak. Kentteki Selçuk Üniversitesinde birlikte eğitime ara verilirken, Necmettin Erbakan Üniversitesinde ise on-line olarak yetişek görülecek.

KARACA YOLLARINDA ULAŞIM AKSADI Alçak kar yağışı nedeniyle Konya- Antalya esmer yolunun Seydişehir- Akseki arası ise ulaşıma kapatıldı. Gene bire bir karaca önünde Konya- Seydişehir arası ile Konya- Isparta, Konya- Afyonkarahisar esmer yollarında bile TIR ve kamyonların geçişlerine izin verilmiyor.  5 BİN 508 PERSONEL FARIZA YAPIYOR

Konya Valisi Vahdettin Özkan’ın talimatıyla dahi akse masası oluşturuldu. 10 mücahede grubunun kayran aldığı kriz masasında 5 bin 508 personel bin 732 araçla görev yapıyor.  Kriz masası çağrı merkezine düşen 41 vakadan 37’si sonuçlandırıldı, 4’ü ile ait icraat devam ediyor. Güç kar yağışı dolayısıyla vaktiyle köy statüsünden kâin 11 mahalle yolu birlikte ulaşıma kapandı. Kızılay aracılığıyla ihtiyaç halinde lağvolmak amacıyla bin sayı kumanya, Büyükşehir Belediyesi eliyle 5 bin sayı çorba gerekseme halinde dağıtılmak üzere amade şekilde bekletiliyor.

Share: