Konya’daki “Büyükşen çifti cinayeti” davası sanıkları suçlamaları kabul etmedi

Konya’da, It Canlı ile Necla Büyükşen çiftinin av tüfeğiyle öldürülmesine ilgilendiren 3’ü vakfedilmiş 4 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi.

Konya 5. Bunaltıcı Ceza Mahkemesince Adliye Konferans Salonu’nda tanıdık duruşmaya, mevkuf sanıklar Ertuğrul Polat, Abdullah Başdemir ve Esra Taş ile canip avukatlarının beraberinde Büyükşen çiftinin çocukları Osman, Meram ve Büşra Büyükşen katıldı.

Duruşmada meze verilen sanıklardan Başdemir, suçu bulunmadığı halde vakfedilmiş olduğunu savunarak, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Sanık Polat da kimseyi öldürmediğini, bigünah olduğunu öne sürerek, mahkemenin akla yatkın göreceği şekilde tahliyesini ve beraatini istedi.

Sanıklardan Taş ise eski savunmalarını tekrarlayarak, “Bu olayın aydınlığa kavuşması için ne yapılaması gerekiyorsa yapılsın. Vicdanım çokça rahat, suçsuzum.” ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti, sakim hususların giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Olayın geçmişi

Merkez Karatay ilçesi İsmil Mahallesi’nde 3 Eylül 2018’da evlerinde maskelenmiş benzeri güç vasıtasıyla av tüfeğiyle vurulan Kip (55) ile eşi Necla Büyükşen (54) hayatını kaybetmiş, pencereden atlayıp kaçan kızları yaralanmıştı.

Esra Taş, Abdullah Başdemir, Mustafa Okşen, Ertuğrul Polat, Zekeriya O, Afganistan uyruklu A.U. tutuklanmış, tıpkı süre sonradan A.U. ile Zekeriya O. adli taharri üzere boşaltma edilmişti.

Tutuklu sanıklardan Mustafa Okşen ise cezaevinde rahatsızlanmış, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

İddianamede, sanıklardan Ertuğrul Çelik, Abdullah Başdemir ve Esra Taş’ın değişik ve 2’şer nöbet ağırlaştırılmış müebbet hapsi, evi acımasız zanlısına tanım fail Zekeriya O’nun ise “tasarlayarak kayırıcı öldürmeye arkalama ika” suçundan 2 kere 20 yıla kadar hapsi isteniyor.

Share: