Konya Ovası rekolteyi çakozlamak üzere kar yağışını bekliyor

Türkiye’nin hububat ambarı namına bilinen ve kuraklık tehlikesiyle karşılaşan Konya Ovası’nda geçtiğimiz günlerde yağan kar yağışı çiftçiyi umutlandırdı. Bu hafta içerisinde kar yağışı beklediklerini tabir eden Ziraat Mühendisleri Odası Konya Büro Başkanı Burak Kırkgöz, “İnşallah bu süreçten bilahare kar yağışları bitmeme ederse hububat alanlarında istediğimiz rekolteyi yakalarız” dedi.

2 milyon 200 bin hektarlık teşrinievvel alanına eş Konya’birlikte, yılda kısaca 2,5 milyon ton buğday üretiliyor. Türkiye’nin tahıl ambarı olarak aşina ve bu yıl hububat ekim dönemlerinden sonra tahminî 4 ay süresince yağış almayan Konya Ovası’nda yağışsızlık tehlikesi başladı. Geçtiğimiz günlerde yağan kar yağışı averaj hat bölgesinde 10-15 santimetre civarında olurken faziletkâr kesimlerde ise 60 santimetre kendisine kayıtlara geçti. Özellikle kıraç alanlara ekim özne çiftçilerin yüzünü güldüren yağışların devamını beklediklerini nâkil Kültür Mühendisleri Odası Konya Yazıhane Başkanı Burak Kırkgöz, bu kar yağışı ara meydanlık yağması üstelik, bitkilerin dönüş ahit ihtiyaçlarını eğlemek için muhteşem olduğunu rapor etti.

“Bu yağışlar alelhusus kıraç alanlardaki ekinlerimize çok faydalı oldu”

Ovanın beklediği önceki kar yağışının geçen yıla kıyasla gecikmeli düştüğünü nâkil Burak Kırkgöz, “Aylardır beklediğimiz kar yağışını ilk kez geçtiğimiz hafta alabildik. Konya bölgesi kapalı bir kesim olduğu üzere kar yağışları bizim üzere çokça aheste makro. Kısaca 4 aydır seçme yağış almamıştık. Bu yağışlar özellikle kıraç alanlardaki ekinlerimize çok yarayışlı oldu. Etki alanlardaki tabiatıyla ufak tefek susamalar vardı. Çiftçilerimiz kâh bölgelerde normalde bu aylarda, tek sulama yapmazken bu dönemlerde sulama yapmaya başlamışlardı. Ekinler susadığı üzere hem sulu alanlar hem dahi kıraç alanlarda kar yağışının vahim faydası var. Şu anki yağan kar yağışının ortalama hat bölgesinde 10-15 santim civarında ve erdemli yerlerde da 60 santimlere sâdır kar yağışları aldık bu dönemde. İnşallah önümüzdeki dönemlerde birlikte kar yağışları bekleniyor. Şu an meteorolojinin verdiği raporlara göre, önümüzdeki hafta içerisinde ve ondan ahir hafta içerisinde tekrardan kar yağışları gelecek” dedi.

“Yağışlar bitmeme ederse tahıl alanlarında istediğimiz rekolteyi yakalarız”

Konya Ovası’nda kar yağışının bitmeme etmesi halinde mevsim böylecene geçtiğimiz dönemlerdeki rekoltenin yakalanabileceğinin altını çizen Kırkgöz, “İnşallah bu süreçten bilahare kar yağışları bitmeme ederse hububat alanlarında istediğimiz rekolteyi yakalarız. Bu dönemde yağan karlar tabii format ilçelerde az buçuk milim kendisine birkaç düştü ama tabii bu karların yağıp, toprağın verimi için çokça büyük tıpkı mebde. Şu andaki yağan kardan sonradan arazi bu yağan karları emerek soy bölgelerine büyüklüğünde indiriyor. Bu üstelik toprağın doymasına hastalık oluyor. Yağacak kar yağışları üstelik üzerine toprağın doymasına çokça nazik yardım birlikte sağlayacak. Bu bittabi hububatın birlikte darı ve pancar eken çiftçilerimizin topraklarının doymasını ve tıpkı dahaki dönemlerde kullanacak su miktarının üstelik düşmesine sebep oluyor” diye niteleyerek konuştu. – KONYA

Share: