KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Cenup Kore-Yıldız Kore sınırını ziyaret etti

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi beraberindeki kongre külliyen, Cenup Kore- Şimal Kore sınırı olan Kore Tarafsız Bölgesi’ni görüşme etti.

KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, MEMLUK-Çin beyninde gerilime hastalık olan Tayvan ziyaretinin peşi sıra Güney Kore’ye gelmişti. Pelosi, ziyareti çerçevesinde Güney Kore- Yıldız Kore sınırı olan Kore Nötr Bölgesi’ni musahabe etti.

Pelosi kongre heyetinin Güney Kore ziyaretiyle ilgilendiren yaptığı açıklamada, “Kore’de BENDE Kuvvetlerinin Kore Komutanı General Paul LaCamera liderliğindeki ÇAKER kahramanlarıyla etkileşimde yatmak tıpkısı ayrıcalıktı. Askerden Arındırılmış Toprak/Ortak Düzenlilik Bölgesi (DMZ/JSA) ve Osan Gelgel Üssü’ne yaptığımız ziyaretlerde, Kore Yarımadası’nda demokrasi nöbetçileri adına fariza yapan askerlerimizin vatansever hizmetleri için kongreye ve ülkeye şükranlarımızı ilettik” dedi.

Pelosi, Cenup Kore Ihtişam Başkanı Yoon ile telefonda görüştü

Cenup Kore Çap Başkanı Yoon Suk-yeol’un tatilde olması dolayısıyla yüz yüze ziyaret gerçekleştiremeyen Pelosi, Kerem Başkanı Yoon ile telefonda görüştüğünü açıkladı. Pelosi, “Gök Bilimi, Kore Oran Başkanı Yoon Suk-yeol ile bir telefon görüşmesi yapmaktan sevinme duydu. Görüşmede Başbuğ’a Kore’nin 28 bin ESIR askeri ve ailelerine gösterdiği misafirperverlik amacıyla teşekkür ettik. Rastgele organ, Başkan ile ahbapça ederek, bağımsız ve bulutsuz benzeri Hint-Pasifik’i ilerletmek amacıyla bitmeme fail işbirliği alanlarını vurguladı” dedi.

Pelosi, “Kurultay heyeti ziyaretimize bitmeme ederken, bölgedeki ortaklıklarımızı güçlendirmeye, bağımsız milletvekili ve yıldızlı ayrımsız Hint-Pasifik’i ilerletmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti

Asya ziyaretine 1 Ağustos’ta Singapur’dan başlayan Pelosi, Malezya’nın ardından beraberindeki yıldız bilimi ile alay malay 2 Ağustos’ta Tayvan’ın başkenti Taipei’ye gelmişti. Pelosi’yi Songshan Havaalanı’nda Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Taipei’de kâin Amerikan Enstitüsü Başkanı Sandra Oudkirk ve değişik yetkililer karşılamıştı. Pelosi, Tayvan Lideri Tsai Ying Wen ile tıpkısı araya mevrut, Ying, Pelosi’ye “Uğurlu Bulutlar Düzeni” adı verilen onur madalyasını takmıştı. Gün Ortası saatlerinde ise Pelosi, Tayvan’dan ayrılmıştı.

Öte yandan Pelosi, en üst 1997’de dönemin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich yoluyla görüşme edilen Tayvan’a gezi fail en üst düzem KUL’li izinli olmuştu. – SEUL

Share: