Kocaeli’nin önceki ruh üretim tesisi, bir asıra yakındır ayakta duruyor

Kocaeli’nin evvel ruh üretim tesisi, benzeri asıra yakındır ayakta duruyor

KOCAELİ Kocaeli’nin önce ruh üretim tesisi olan Çuhane Barajı ve Hidroelektrik Santrali, adeta yıllara meydana okuyor.

Başiskele ilçesi Doğantepe Mahallesi sınırları içerisinde düz düz baraj ve kasılma, kısaca 32 yıldır tembel durumda bulunuyor. Tesis, 1930 yılında oluşum atölyesi ve bedesten kabilinden yerlerin cıvıltı ihtiyacını bastırmak amacıyla Almanlara yaptırılırken, baraj birlikte tıpkısı dönemde tesisle bu arada düz yazı edildi. Alman mimarisini haiz üretim, Çuhane Barajıyla alay malay fena hâlde tıpkısı görünüme topluluk.

“Kocaeli’nin ilk barajı ve önceki ruh üretimi yapılan düz”

Çuhane Barajı ve Hidroelektrik Santrali için hikmet veren Başiskele Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Merkezi Direktörü Emin Öztürk, “Burası Kocaeli’nin önceki barajı ve evvel hayatiyet üretimi yapılan yerdir. Çuhane Deresi üstünde bulunan Çuhane Barajı ve Hidroelektrik Santrali, İzmit’in elektrik üretimi yapılan önce tesisleri beyninde saha alıyor. Osmanlı ordusunun boşaltmak talebini bloke etmek üzere, 1843 yılında Osmanlı Devleti yoluyla İzmit Fabrika-i Hümayunu (İzmit Çuha Fabrikası) müesses. 1930 yılında ise Almanlara, İzmit Çuha Fabrikası tesislerinin nesiç atölyesi ve bedesten üzere yerlerinin hayatiyet ihtiyacını diremek için ayrımsız hidroelektrik santrali kurdurulmuş. Baraj da bire bir dönemde santralle bu arada inşa edilmiş” dedi.

“1930’lu yılların teknolojisini yansıtması açısından balaban ehemmiyet taşıyor”

Tesisin önem taşıdığını kaydeden Öztürk, “Kocaeli’nin uran mirası içre düzlük düzlük baraj ve hidroelektrik santrali, 1930’lu yılların teknolojisini yansıtması açısından iri ehemmiyet taşıyor. Antrparantez tarihi hidroelektrik santralinde, 1990’lı yıllarda üstelik sembolik yerine ruh üretildiği biliniyor. Hidroelektrik santrali içinde araba dairesinin bulunduğu sınırlı aynı mekan ile onun önündeki su sistemi ve köprüden meydana geliyor. Yapı, Cumhuriyet Altını Dönemi’nin ilk yıllarında düz yazı edilmiş ve günümüze gelebilmiş örneklerden birisidir. Tarihi bina uzun yıllardır kullanılmamaktadır. 1990’lı yıllarda son cümbüş üretimini yapmıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu bölgede bire bir proje çalışması var. Reviş alanları, oyun parkları, yeşil alanlar kabil icraat yapılacak” diye konuştu.

Share: