Kocaeli veri: Cumhur Reisi Erdoğan, Kocaeli’de toplu açılış töreninde konuştu: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Ne vesayetin bukanak oyunları hangi yıldırı örgütlerinin hunriz provokasyonları ne çarpış girişimleri ne de hesaplı tetikçilerin ahlaksız şantajları, milli iradenin gücünün üzerine çıkamadı. Onlar husumetin çıtasını yükselttikçe biz da mücadelenin çıtasını yükselttik.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, İzmit Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen “TOKİ Konutları, KYK Yurtları, Büyükşehir Belediyesi Yatırımları ve Fabrikaları ile Yapımı Tamamlanan Farklı Projelerin Dolgun Açılış Töreni”ne katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada altılı ganyan masaya meni ederek, “Hala kendi aralarında anlaşıp aynı cumhur reisi adayı çıkartamadılar. Masada 6 güç var, masanın altında bile 1 çıngı. Bu hangi demektir? Mecmu 7. Seçme kafadan aynı sesin çıktığı bu festival masasını ayrımsız değil, biraz aday çıkartabilecek kapasitede görüyorum. Seçim tarihine büyüklüğünde tek değilse bu kadarını becerirler herhalde. Mizah aynı yana, bu yeryüzü kritik döneminde Türkiye’nin önünü uzaklaştırmak için gösterilen canhıraş ve tıpkısı o kadar da trajikomik gayretleri herkes kadar tığ de izliyoruz. Kardeşlerim, Allah kimin hangi niyete topluluk olduğunu, kimin kiminle yürüdüğünü biliyor. Herhangi Bir ant ifade ediyorum ya ‘niyet hayır akıbet hayır’ diye niteleyerek tığ işimize bakıyoruz. Onlar hangi yaparsa yapsınlar. Tığ bu tezgahla ilk defa karşılaşmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’a Büyükşehir Şehremini olarak seçildiği günden itibaren kendilerini bitip tükenmek bilmeyen bir mücadelenin içinde bulduklarını söyleyen Erdoğan, dönemin bir gazetesinin “Kocabaşı da olmaz” manşeti attığını hatırlattı.

Türkiye’bile önce başvekil, peşi sıra da doğrudan halkın oyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğunu anımsatan Erdoğan, tıpkısı bile dümen sistemi değiştirildikten sonraları yine reisicumhur seçildiğini ve bütün bu mücadeleyi budun için verdiklerini aktardı.

Vatandaşların “Recep Tayyip Erdoğan” şeklindeki tezahüratına eşit veren Erdoğan, “Maşallah. Bu ne aşk, bu hangi cümbüş? Allah’a hamdolsun. Maşallah. Kadınıyla, genciyle, asıl kademesiyle. Tıpkı olacağız, iri olacağız, hararetli olacağız, ahi olacağız. ve 2023’ten bile zaferle çıkacağız.” diye konuştu.

Verdikleri mücadeleye işaret fail Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne vesayetin göl ayağı oyunları hangi yıldırı örgütlerinin hunriz provokasyonları hangi çarpış girişimleri ne bile kazançlı tetikçilerin baskısız şantajları, milli iradenin gücünün konusunda çıkamadı. Onlar husumetin çıtasını yükselttikçe biz birlikte mücadelenin çıtasını yükselttik. Onlar bunun amacıyla kullandıkları kaynakları artırdıkça tığ bile kişi potansiyelimizi artık kullandık. Kardeşlerim, tehlikeli tıpkısı şekilde ilkin bilcümle bu tezgahlar bilinmeyen saklı kuruluyor, diplomatik kılıflar altında sergileniyor. Sonraları anbean pervasızlaştılar. Ülkemizi mahvetme, yönetimi değiştirme niyetlerini münhal rapor etmeye başladılar. Hatırlarsanız 2018’de ekonomimize, kırat, ürem, para şişkinliği kötü üçgeninde yapılan büyük atılım böyle başlamıştır. Yeniden hatırlarsanız ülkenin yönetiminde, darbeyle ve ekonomiyle başaramadıkları değişimi 2023’te sandıkta gerçekleştirme planlarını yine hakeza belirtik anlatmışlardır.”

“Müsaade ederseniz” dedikten sonradan ceketini çıkaran Erdoğan, “Başlangıçta Batı’dahi siyasetçisinden medyasına büyüklüğünde seçme kesimde ülkemizle ilişik demokrasiyle, hakkaniyetle, nezaketle bağdaşmayan o büyüklüğünde düşün anlatım ediliyor ki takip etmekten ve karşılık vermekten tığ yorulduk. Bir sair yük dahi Garp’dahi dinç siyasal kadroların kalmamış olmasıdır. Siyaseti otağ sirki seviyesine düşüren kalibresiz tipler yüzünden Batı da herhangi bir alanda hemencek yükseklik kaybediyor.” şeklinde konuştu.

Salgından savaşa, erke ve azık fiyatlarındaki yükselişten hazırlık zincirlerindeki kırılmaya kadar temas krizin, Batı’nın asayiş ve bolluk düzeyinde delikler açtığını kaydeden Erdoğan, böylesine eleştiri aynı dönemde Türkiye’nin dahi aynı akıbete uğramış olmasının istendiğini, hakeza bir durumun hemen akıbet 20 yıldaki birikimlerin heba olmasına değil, bunun beraberinde asırlık hayallerinin dahi suya düşmesine sebebiyet vereceğini dile getirdi.

Erdoğan, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Buradan 85 milyon vatandaşımın seçkin birine sesleniyorum. Seçme tarihi olan 2023 Haziran’ı gelip çattığında sandık başına giderken lütfen karşınıza sâdır adaylara şu gözle bir bakın. Bu isimlerden hangisi ülkenin başına gelen dönemsel sorunları çözebilir? Bu isimlerden hangisi ülkeyi lehçe ve küresel mücadelelerden başarıyla çıkartabilir? Bu isimlerden hangisi evlatlarımıza daha ferah bir Türkiye, henüz ferah aynı gelecek bırakmamızı sağlayabilir? Us, vicdan, basiret sahibi beherglas vatandaşımdan geçmiş bu soruları cevaplayıp, verdiği cevaplara göre tercihini yeryüzü doğru şekilde yapmasını istiyorum. Deminden buradan anca bir curcunalı verin ki 81 vilayetimizin tamamından duyulsun. Deminden buradan anca benzeri gürültülü verin ki dostlarımızın yürekleri ferahlasın, düşmanlarımızın kalpleri daralsın.

Hazır mıyız Kocaeli? 2023’te tercihini iri ve aktif Türkiye’den yana yapmaya hazır mısın? Kocaeli, evlatlarımıza bırakacağımız arz koskocaman bırakıt olan 2053 vizyonuna erbap çıkma mısın? Kocaeli, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize boyun eğdirmenin peşinde olanların heveslerini aynı öğün daha kursaklarında bırakmaya var mısın? Kocaeli, bu mutlu mücadelede yanımızda mısın? Cenabıhak sizlerden razı olsun. Kardeşlerim, tığ milletimizin huzuruna çıktığımız günden bu yana bütün işaret ve hizmet siyasetiyle konuştuk. Ne ideolojik sapkınlıklara eyvallah ettik ne akide ve ana fanatizmine kendimizi kaptırdık hangi birlikte ülkenin iliğini emen, kerameti kendinden taşınır benzeri avuç vesayetçiye eyvallah ettik. Çabucak ve vakit kaybetmeden ülkemiz amacıyla yayın üretmeye, milletimize hakkı ve özlemi olan hizmetleri vermeye baktık. Cumhuriyet Altını tarihinin sunu ayrıntılı kesiksiz iktidarını de aha bu siyasetimize borçluyuz.”

(Sürecek)

Share: