Kocaeli haberleri | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli’de toplu açılış töreninde konuştu: (4)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurumları, büyükşehir ve kaza belediyeleri ile hususi sektörün toplamda 8,5 milyar lirayı sabık 245 nev eserinin Türkiye’ye ve Kocaeli’ye oflaz olmasını diledi.

Erdoğan, İzmit Milli İrade Meydanı’nda planlı “TOKİ Konutları, KYK Yurtları, Büyükşehir Belediyesi Yatırımları ve Fabrikaları ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Şişman Küşat Töreni”nde yaptığı konuşmada, bugün Kocaeli’ye iz ve bakım siyasetlerinin ürünü aynı açılış listesiyle geldiklerini söyledi.

Eğitimde yapımı tamamlanan 659 dersliğin, 4 uygulama sınıfının, 9 atölyenin, 2 spor salonunun, 2 konferans salonunun, Gebze Teknik Üniversitesinin enstitü binaları ve su merkezinin resmi açılışını yaptıklarını kaydeden Erdoğan, Kartepe’üstelik 1328 yataklı vagon yükseköğrenim yurdunun, İzmit’te 968 yataklı vagon mülhak ancak binasının, Türkiye Olimpik Tedarik Merkezinin ve Derince Deneyimsizlik Merkezinin açılışını buradan gerçekleştirdiklerini aktardı.

Sağlıkta türlü ilçelerdeki 9 keyif merkezini yöntemince hizmete açtıklarını, ulaştırmada otoyol bağlantı yolları ve köprülerinin açılışını yaptıklarını anlatan Erdoğan, TOKİ’nin Köseler’da altyapısı ve yer düzenlemesiyle bitirdiği 492 bölük ile Derince Budun Bahçesi’nin açılışını gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Erdoğan, Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanlığınca tamamlanan trafolar ile İçişleri, Eş ve Sosyal Hizmetler, Say ve Toplumsal Asayiş, Kültür ve Turizm bakanlıklarına ilişkin kurumların bakım binalarının resmi açılışlarını de yaptıklarını dile getirdi.

Kocaeli’deki belediyelerin açılışlarına değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyükşehir Belediyemiz altyapıdan otobüse, şişko konuttan kasaba düzenlemelerine, spor salonlarından bakım binalarına büyüklüğünde bilcümle 77 tür eseri 3 milyar 261 milyon teklik benzeri yatırımla tamamladı. Ilgi edin, Erkek Kemal üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi’yla sarığıburma açmıyor kıvrılmış. Başiskele Belediyemiz 64 milyon lirayı aşan tıpkısı yatırımla kavim bahçesinden kütüphaneye ve altyapı işlerine kadar cemi 17 türlü eseri sizlerin hizmetine sunacak ağıl getirdi. Azmak Belediyemiz altyapıdan üstyapıya 16 kalem projeyi 28 milyon lira tıpkı yatırımla bitirdi. Ayrıca Çayırova Belediyemizin 2 soy, Darıca Belediyemizin 5 tip, Derince Belediyemizin 3 türlü, Dilovası Belediyemizin bir makule, Kartepe Belediyemizin 7 türlü, Koy Belediyemizin 5 kalem yatırımı da bugünkü açılış programında kayran alıyor. Özel sektörümüzün 3 milyar 746 milyar lirayı bulan tıpkı yatırımla hayata geçirdiği 54 ayrı yapılış var. Kamu kurumlarımızın, büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin, özel sektörümüzün toplamda 8,5 milyar lirayı sabık 245 soy eserinin ülkemize ve Kocaeli’mize ömre bedel olmasını diliyorum. Şehrimize bu eserleri kazandıran bakanlıklarımızı, belediyelerimizi, hususi sektörümüzü kutlama ediyorum. İnşallah Allah’ın izni ve milletimizin desteğiyle önümüzdeki dönemde Kocaeli’yi seçme alanda daha çok hizmetlerle buluşturmayı sürdüreceğiz. Durmak yok. Bugünkü açılış programı aha bunlardan ibaret.”

“Konu üretmiyoruz, hisse senedi üretiyoruz iş”

Cumhur Reisi Erdoğan, geçen hafta Ordu’de fındık fiyatlarını açıkladıklarını anımsatarak, “Ne yaptık, 54 lira verdik mi? Ordu’daki hep sakinlerimizin coşkusu, heyecanı yerindeydi. ve Kocaeli’üstelik tabii fındık ne yapıyor? Tıpkısı heyecanla izlem edin. Bilcümle bu saydıklarımız Sakarya’birlikte, Düzce’de, Trabzon, Giresun eksiksiz buralarda gösterişli manada benzeri galeyan meydana getirdi.” ifadelerini kullandı.

Kocaeli’ye serencam 20 yılda bugünün rakamlarıyla 73 milyar teklik tutarında envestisman yaptıklarını tamlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Konu üretmiyoruz, aksiyon üretiyoruz gelişim. Eğitimde 12 bin 725 nüsha kullanılmamış dershane mensur ettik. İkinci üniversitemiz olan Gebze Teknik Üniversitesini faaliyete geçirdik. Toyluk ve sporda 16 bin 504 yaşama kapasiteli yüksek tahsil az binaları açtık. Toplam 52 spor tesisi. İnşallah deminden yıpranmamış adımlar atıyoruz. Sağlıkta inşallah site hastanemizi üstelik tıpkı zaman ilk bitireceğiz. ve Kocaeli insanı tek devir bire bir sıkıntıyı yaşamayacak. 18’i hastaneden oluşan toplam 88 skor keyif tesisini Kocaeli’ye kazandırdık. ve 1180 yataklı Kocaeli Şehir Hastanemizi inşallah kısa zamanda bitireceğiz. Şu anda inşaatı bitmeme ediyor. Yer ve şehircilikte TOKİ eliyle Kocaeli’da sosyal hane, hareket konutu ve kentsel transformasyon kapsamında toplam 25 bin hane projesini hayata geçirdik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki vatandaşlara seslenerek, “Şimdi hazır mıyız? Coşkulu muyuz? Bakın 10 ay var. 10 ay ortamında temel kademe, karı kolları, deneyimsizlik kolları bap husus dolaşmaya var mıyız? Bütün dostlarımızı kucaklayacağız. Onlarla heves gönüle vereceğiz. Halk ele vereceğiz ve inşallah 2023’ün Haziran’ından Topluluk İttifakı adına zaferle çıkacağız. Iyi olun, var olun diyorum. Sizleri Allah’a kişi ediyorum.” diye konuştu.

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasının arkası sıra değişik yetkililerle kurdele keserek eserlerin açılışını gerçekleştirdi.

Törene, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Kurum, YANLIŞSIZ Öğür Genel Başkanvekili Binali Sebep, YANLIŞSIZ Fırka Umumi Başkan Yardımcısı Dirimsel Musannif, Kocaeli Valisi Seddar Güç, Kocaeli Büyükşehir Şehremini Tahir Büyükakın, ara sıra milletvekilleri ve siyasal partilerin il başkanları katıldı.

Ellerinde Türk bayrağı ve YANLIŞSIZ Öğür bayrağı olan çok sayıda vatandaş merasim alanını doldurdu. Katılımcıların sıcaktan etkilenmemesi amacıyla merasim süresince fıskiyeleriyle su püskürtüldü.

Alandaki UMKE ekipleri sıcaktan etkilenenlere acil müdahalede bulundu. Programa katılan vatandaşlara su dağıtıldı.

Sahnenin ön tarafında bulunan gençler, sık sık “Kocaeli burada, Reisinin beraberinde” şeklinde motto attı.

(Bitti)

Share: