KKTC’de 58 yıl önceki Erenköy Direnişi’nde martir olanlar anıldı

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Reisicumhur Ersin Tatar, “Hürriyet ve cüret içerisinde yolumuza bitmeme ediyoruz. Tüm bunları şehitlerimize borçluyuz, ödenen bedellere borçluyuz. Mecmu şehitlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Kıbrıs Türk halkının varlık mücadelesinde koskocaman ayrımsız yeri bulunan Erenköy Direnişi ve direniş sırasında martir olanlar, Erenköy’üstelik düzenlenen törenle anıldı.

Törene, Reisicumhur Tatar’ın yanında, Cumhuriyet Altını Meclisi Başkanı Mukavemetli Töre, Başvekil Ünal Üstel, Imar ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Maliye Bakanı Alişan Çalım, Milli Terbiye Bakanı Manzume Çavuşoğlu, Afiyet Bakanı İzlem Gürçağ, Mücahede ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Halkın Partisi (HP) Umumi Başkanı Nüfuz Özersay, kâh milletvekilleri Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dinamit Çıpa, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Ferik Dayanıklı Topaloğlu, Yenierenköy Şehremaneti Başbuğ Vekili Küfi Tulga ve Erenköy Mücahitler Derneği Başkanı Mustafa Arıkan, askeri ve sivil yetkililer, şehit yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayan tören, ihtiram duruşu, gocunmak atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti.

Şehitlik Özel Defteri, Cumhur Reisi Tatar, Kıbrıs Türk Hazar Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Öztürk ve Asayiş Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Topaloğlu vasıtasıyla imzalandı.

Tatar, törende yaptığı konuşmada, “Bugün Erenköy’da burada 58 yıl ilk yazılan destanın yıl dönümünde bilcümle alay malay o aristokrat mücadeleyi hem kutluyoruz hem anıyoruz.” diyerek konuştu.

Erenköy Direnişi’nin Türk tarihinde Çanakkale Destanı’na adam bire bir şekilde saha bulduğunu kaydeden Tatar, Erenköy’da direnenlerin kahramanlıkları ve yiğitlikleriyle, Kıbrıs Türk halkının muhteşem mücadele tarihinde yerini aldığını söyledi.

Tatar, Erenköy Direnişi’nin Kıbrıs Türk halkının varlık mücadelesinde esin kaynağı olduğunu belirtti.

Rumların, Enosis’i (Ada’nın Yunanistan’a bağlanması) uygulamaları doğrultusunda Kıbrıs Türk halkının direnişe geçtiğini anlatan Tatar, Türkiye ve İngiltere’de mektepli olan Kıbrıslı Türklerin öğrenimlerini yarıda bırakarak, Zir Kampı’nda terbiye aldıktan sonraları Anamur bölgesinden sandallarla Erenköy’e çıkarak burada direnişe ruz uğrunda ant içtiklerini anlattı.

“Kıbrıs Türk halkı bekâr değildir”

Tatar, “Bunları yapabilmek on paralık çarpık çurpuk değildi. O devir Kıbrıs Türk halkı ‘acaba ana vatan ne devir gelecek’ diye niteleyerek bekliyordu. Celil Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dahi tabir ettiği kabilinden, ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ anlayışıyla buradaki tüvana mücahitler ve öğrenciler direnmişlerdir.” şeklinde konuştu.

8 Ağustos 1964’te Cumhuriyet döneminin evvel gelgel harp şehidi Tayyareci Yüzbaşı Cengiz Topel’in önceki uyarma uçuşu ve Erenköy’deki mukavemet yardımıyla Küçük Asya-Yunan saldırılarının kalın kafalı püskürtüldüğünü anımsatan Tatar, burada bire bir kabile yazıldığını vurguladı.

Cumhur Reisi Tatar, şöyle devam etti:

“9 Ağustos 1964’te uçakla yapılan müdahale ile imdi cümle dünyaya bir düşünce veriliyordu; Kıbrıs Türk halkı boydak değildir, boydak bırakılmayacaktır. Çünkü ana vatan Türkiye, bu bölgedeki egemenliğimizi, hakkımızı korumakta kararlıydı. İşte burada anca bir kamet yazıldı. Zaman burada bu direnişin 58. sene dönümünde şehitlerimizin huzurunda mecmu milletimize sesleniyoruz; Kıbrıs’ta Türk varlığı ilelebet devam edecektir.”

Erenköy mücadelesinden 10 sene sonraları, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile Ada’ya hazar geldiğini ifade eden Tatar, fire olan şeyin elden ayrımsız antant olduğunu, bu anlaşmanın olabilmesinin de beraberinde hayat dolu hâkim iki değer devletin iş birliği ve Türkiye’nin garantörlüğü ile olabileceğini vurguladı.

Tatar, “aksi hâlde tığ yolumuza devam edeceğiz, çünkü devletimiz var, Cumhuriyetimiz var. Hürriyet ve atılganlık içerisinde yolumuza bitmeme ediyoruz. Bilcümle bunları şehitlerimize borçluyuz, ödenen bedellere borçluyuz. Cemi şehitlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Erenköy’bile martir düşen insanlarımızın, gençlerimizin ailelerine bile sabırlar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Törende, Tulga ve Arıkan dahi birer müracaat yaptı.

Tören, şehitliğin gezilmesi, şehit kabirlerine çiçek bırakılması ve yakarış okunmasıyla sonuç buldu.

Atatürk büstü açıldı

Törenin ardından protokolün katılımıyla Mustafa Kemal Atatürk büstünün açılışı yapıldı, fotoğraf sergisi gezildi.

Erenköy Direnişi’nde yaşananlar ve o periyot Türkiye’den gelen desteği konu alan iki senaryo sergilendi, müze gezildi.

Share: