Kışın vazgeçilmezi közde patates Muş’ta yaşatılıyor

Kışın vazgeçilmezi közde kumpir Muş’ta yaşatılıyor

MUŞ – Muş’ta etraflı kış gecelerinin vazgeçilmezi közde kumpir geleneği devem ediyor. Doğalgazın hayatımıza girmesi ile gelişigüzel evlerde imdi yapılmayan kumpir közlemesi itici şita gecelerinde tarihi mekanlarda yaşatılıyor.

Muş’ta eski yıllarda berenarı rahat adına beğenilen soba, şimdilerde yerini doğalgaza ve değişik ısınma araçlarına bırakırken şita aylarının vazgeçilmez lezzetleri birlikte bulunmayan olmayla karşı karşıya kaldı. Muş’ta hususi sobalarda yapılan patates közlemesi, soğuk şita gecelerinde kent sakinlerine geçmişseverlik yaşatıyor. Tarihi Kemiksiz Handa kurulan kuzineli sobada meşe odunu közünde pişen patatesler sevimsiz akşamların elzem lezzetleri ortada yerini alıyor. Vatandaşlar marifetiyle okkalı rabıt gören közde kumpir, konusunda tereyağı, kaşar peyniri ve muhtelif baharatlar serpiştirilerek tüketiliyor.

Muş Alparslan Üniversitesinde öğrenim gören İbrahim Yıldırım, patates külbastı eşliğinde sobanın başında arkadaşları ile sohbet ederek sınav stresini attıklarını ifade ederek, “Sınavımız vardı bu bölüm. Sınav çıkışı arkadaşlarla birlikte bakir açılan Belirtik han geldik. Şita aylarının vazgeçilmezi közde kumpir ve kestaneyi arkadaşlarımızla alay malay tatmaya geldik. İşletme sahibi, patatesleri ve kestaneleri közlememize izin etikleri amacıyla teşekkürname ederim. Patates ve kestane külbastı eşliğinde arkadaşlarımız ile gelişigüzel haddinden fazla adamakıllı sohbetler yaptık. Tarihi dokusu ve dekorasyonu olan Çıplak Handa geçmişi elgin ettik” dedi.

Doğalgaz ile birlikte vatandaşların bazı lezzetlerden mahrum kaldığını tamlayan pres sahibi Burak Mehabetli, “Mekanımızda tafsilatlı kış gecelerinin vazgeçilmezi közde kumpir pişiriyoruz. Ilkin hepimizin evlerinde sobalar mevcuttu. Bağımlı bu anbean doğalgaza dönüştüğü üzere insanlar bu lezzetten yoksun kaldı. Bizde bu mahrumiyeti eksiltmek amacıyla işletmemizde kuzineli sobaya vadi verdik. İnsanlara bu lezzeti tattırıyoruz. Patatesi, tereyağı, kaşar ve muhtelif baharatla harman yazar izzetüikram ediyoruz. Gelen müşterilerimiz gusto ile ayrılıyor talep çok, bizlerde bu ilgiden ekolojik ortam mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Share: