Kırşehir’de gurbetçiler ırlamak ve bozlaklarla şenlendi

UNESCO aracılığıyla müzik dalında Türkiye’den Yaratıcı Şehirler Ağı’na alınan Kırşehir’de, gurbetçiler amacıyla alay düzenlendi.

Cacabey Meydanı’de başlayan ve 2 dönem sürecek olan Gurbetçi Şenliği’nin evvel gününde Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu sahneye çıktı.

Abdal saz kültüründen gelen mahalli sanatçıların oluşturduğu ansambl, “bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş ve Çekiç Ali’ye ilgilendiren Kırşehir yöresi türkü ve bozlaklarını seslendirdi. Gurbetçiler, ırlamak ve oyun havalarına eşlik etti.

Daha bilahare His Kutlu müstehap tarz ve türküleri seslendirdi.

Konseri sonrasında Kutlu’ya ihsan ikram fail Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, çalgı şehri denilince dünyanın rastgele yerinde Kırşehir’in adının anıldığını söyledi.

Kırşehir’in UNESCO marifetiyle çalgı dalında Yaratıcı Şehirler Ağı’na Türkiye’den alınan geçmiş ve yegâne şehir olduğunu hatırlatan Ekicioğlu, UNESCO tarafından serencam 2 yılda yaptıkları etkinliklerin tanıtımının yapıldığını rapor etti.

Bu şenliğin müzik alanındaki heybetli etkinliklerden birisi olduğunu vurgulayan Ekicioğlu, şunları kaydetti:

“Kırşehir Belediyesi adına siz değerli hemşerilerimiz amacıyla hazırlamış olduğumuz ve çıktı bile yapacağımız etkinliklerle üzerimize sakıt ne varsa yapmaya bitmeme edeceğiz. Gurbette gelmek, yurt hasreti zarfında gelmek zordur, ancak değme nerede olursak olalım iştiyak birliğimiz rastgele ahit devam edecektir. Siz değerli gurbetçi hemşerilerimizin izinlerinizi arz gür şekilde geçirmeniz amacıyla daha çok de buna eş programlar hazırlamaya bitmeme edeceğiz.”Share: