Kırşehir’de etkisiz ekincilik arazileri gündöndü ile değerlendiriliyor

Degaje ekincilik alanlarında hububat üretilen Kırşehir’de tembel araziler ve nadasa bırakılan tarlalarda devletin çocuk desteğiyle etraf günâşık ekimi yaygınlaştırıldı.

Karacaören ve Dulkadirli ovaları başta görünmek için Kaman, Boztepe, Mıcır, Çiçekdağı ve Akpınar ilçelerindeki bozkır alanlar gün çiçeği tarlalarıyla sarıya boyandı.

Kent genelinde gündöndü mezru alanlarda sabık yıl yüzde 38, bu sene ise yüzdelik 100 artış gözlendi. Aylak arazilerin da değerlendirilmesiyle üretim alanı diyar genelinde 75 bin dekardan 150 bin dekara imdi. Geçmiş yıllarda nadasa bırakılan kısaca yüzdelik 30’luk tarım arazisine da bu yıl belde günâşık ekildi.

Karacaören Ovası’ndaki günebakan tarlalarını inceleyen İl Ekincilik ve Orman Müdürü Duran Seçen, AA muhabirine, kuru ziraat yapılan kentte yüksek dirimlik sağlayacak kıran ayçiçeği kabil alternatif ürünleri yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığının desteğiyle geçen sene “Kırşehir İlinde Ekilmeyen Ekincilik Arazisi Kalmasın Projesi”ni hayata geçirdiklerini belirten Seçen, “Sulanan ekincilik alanlarımızın kısıtlı olması dolayısıyla özellikle nadas alanlarımız ilimizde az çok çok. Bu projedeki amacımız basit, aylak, nadasa bırakılan, üretimden kopan tarım arazilerini üretime kazandırmak, tohuma gerekseme duyan çiftçilerimize destek isnat etmek.” dedi.

Yaklaşık 2 milyon 400 bin liralık proje kapsamında nohut ve yeşil mercimeğin beraberinde ortalık ayçiçeğine yüzde 75 hibeli evlat desteği sağladıklarını vurgulayan Seçen, “İlimizde 640 çiftçimize 21 bin dekar alana yetecek büyüklüğünde kıran ayçiçeği tohumu realizasyon ederek dağıtımını gerçekleştirdik.” diyerek konuştu.

“Verimin erdemli olacağını düşünüyoruz”

Dolayı ayçiçeği ekilen alanların arttığına meni eden Seçen, şöyle bitmeme etti:

“2021 yılında 2020 yılına göre ayçiçeği ekilen alanlarımız yüzde 38 artmıştı, uyguladığımız bu projeler tekrar çiftçilerimizin ayni katkıları zımnında bu yıl gün çiçeği ekilen alanımız 150 bin dekara kazanmış durumda. İl ve ilçe müdürlükleri ekipleriyle kültür odası başkanlarımızla hastalık ve zararlılara karşı kontrollerimizi gerçekleştiriyoruz. Çokça şükür ürünlerimizde tek hastalık ve zararlı belirtisi yok. Verimin faziletli olacağını düşünüyoruz. Ürünlerimizin genişimi çokça bol, fenolojik gözlemlerimizi yapıyoruz.”

Trakya’daki gün çiçeği tarlalarında çayır tırtılı zararlısının ortaya çıkmasıyla Kırşehir’deki üretimin henüz zer hale geldiğine dikkati çekici Seçen, “Çayır tırtılına müteveccih kontrollerimizi gerçekleştiriyoruz. Çokça şükür bugüne kadar hiçbir ilçemizde tek tarlamızda böyle bir zararlıya ve hastalığa rastlamadık. Bu sene yağışların da gür olmasıyla çok eli nimetli, hastalıktan uzak bir istihsal sezonu gerçekleştirmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Kırşehir Ziraat Odası Başkan Vekili Şeref Kayaç üstelik günebakan ekilen alanların 75 bin dekardan 150 bin dekara yükselmesinin bahtiyarlık donör olduğunu söyleyerek, “Bu sene yağışların bile verimli olması zımnında faziletkâr rekolte bekliyoruz. İnşallah dolgunca de eşit verirler. Çiftçimiz de biz dahi memnun oluruz. Yağışların ferah olmasından periferi ürünlerimiz haddinden fazla gür durumda.” değerlendirmesinde bulundu.Share: