Kırklareli’nde “çayır tırtılı” zararlısıyla savaş başarıyla tamamlandı

Kırklareli Tarım Odası Başkanı Ekrem Şaylan, ayçiçeklerinde görülen “çayır tırtılı” zararlısıyla mücadelenin başarıyla tamamlandığını söyledi.

Şaylan, delik binasında düzenlediği basın toplantısında, iki hafta evvel çayır tırtılı ile ilişkin bati problemler yaşadıklarını belirtti.

Sorunların devletin desteği ile aşıldığını rapor fail Şaylan, mücadelede dronların kocaman caka üstlendiklerini kaydetti.

Şaylan, ilde 900 bin hektar mezru günebakan olduğunu, çayır tırtılının verdiği zararın bildirme bodur sürede belirleme edileceğini dile getirdi.

Çayır tırtılından beis gören üreticilerin zararlarının karşılanması amacıyla çalışmaların yapıldığını anlatan Şaylan, “Çayır tırtılından zarar gören üreticilerimiz öz beyanları ile Ekincilik ve Orman Müdürlüklerine başvurdular. Bu beyanlar toplanıp Cumhurbaşkanlığına gidecek. Cumhurbaşkanlığı da zararın karşılanması üzere tıpkı değer belirleyecek. Üreticilerimize yapılan destekten etraf hükümete teşekkür ediyoruz.” diyerek konuştu.

Tüm üreticilerin mücadelesi ile çayır tırtılının üstesinden gelindiğini nâkil Şaylan, şunları kaydetti:

“Çayır tırtılı görüldüğü andan itibaren Valiliğimiz, Ekincilik ve Orman Müdürlüğümüz, Ziraat Odamız, üreticilerle gelişigüzel savaş ettik. Üreticilerimiz bizleri dinlediler traktör giremeyen yerlere dronlarla savaş gerçekleştirdik. 24 dron ile çalışmalarımız sürdü. sakır sakır demeden herkes çalıştı. Ama biz vaktiyle tedarik aldık.”

Şaylan, üreticilerin gündöndü fiyatının açıklanmasını beklediğini, ongun aynı kıymet açıklanacağına inandığını sözlerine ekledi.Share: