Kırgızistan’da Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi 13. Toplantısı başladı

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Konseyi 13. Toplantısı başladı.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bu sene 13.’sü planlı Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Konseyi Toplantısı başladı. AK Fırka Umumi Komutan Vekili Binali Sebep’ın reislik ettiği toplantıya Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Umumi Sekreteri Bagdat Amreyev, konseyin Kırgızistan temsilcisi Medetkan Şerimkulov, Azerbaycan temsilcisi Hasan Hasanov, Kazakistan temsilcisi İkram Adırbek, Özbekistan temsilcisi Mutlu Sayfullayev de katılıyor. Türkmenistan’ı ise Recep Bazarov mandepsi ediyor. Özbekistan’de 11 Kasım’de düzenlenecek olan TDT zirvesinden bahseden Yıldırım, “Bundan ilk 29 Eylül – 2 Teşrinievvel arasında Türkiye’da Bursa’ya vabeste İznik ilçemizde Acun Göçkün Oyunlarını yapacağız. Amacımız bu oyunları hep acun ülkelerine duyurmak ve böylecene kültürel tarihsel birlikteliğimizi çok daha tahkim etmek” dedi. Yıldırım, bu oyunların gittikçe Türk devletleri ve Türk dünyası üzere benzeri olimpiyat niteliğine da kavuşabileceğini söyledi. Türkmenistan’ın bozuk Reisicumhur Gurbankulu Berdimuhammedov’un Aksakallar Konseyi’ne karışma edildiğini ifade fail Sebep, “Bu Aksakallar Konseyini güçlendiren haddinden fazla muhteşem bir adımdır. Kendisinin heyetimiz içinde yer alması bize çetin verecektir” dedi. Ilımlı Türk tarihi projesinin önümüzdeki dönemde asıl konulardan biri olmaya devam edeceğini belirten Sebep, “Ölçülü Türk tarihinin selen adamları tarafından çakal ayrımsız şekilde yine gözden geçirilmesi ve bu konuda kuma anlayışın oluşturulması haddinden fazla büyük” ifadelerini kullandı.

“Ermenistan bozuk alışkanlıklarından vazgeçmiyor”

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki 44 günce savaşa bile değinen Saika, “30 yıl bitmeme fail nahak engelleme karşısında bütün acun sustu. Maatteessüf çözüm üretmedi. Bilcümle konuşuldu ama kulak arkası edildi. Azerbaycan 44 periyot savaşıyla şişman benzeri zaferi elde etti ve 30 yllık nehiy sonlandırıldı. Şuşa Beyannamesi’nin 2. yılında şahsen oraya gittim ve mamure faaliyetlerini inceledim. İki parça havaalanı yapıldı. Eskiyle kıyaslanamayacak çarçabuk büyük bir neşelilik var bu de bizi bahtiyar etti. Amma Ermenistan çarkıt alışkanlıklarından vazgeçmiyor ve yeniden bu sonucu kabullenmekte zorlanıyor. Imdi değme molekül değişti. Şuşa Beyannemesinde müselles Rusya-Azerbaycan-Türkiye ortak bildirisinde Laçin koridoruyla birlikte Zengezur koridorunun de açılması meselesi vardı. Bunun hayata geçmesi oylumlu” dedi.

“Tokayev, olayların büyümesinin önüne geçti”

Sabık kamer Özbekistan’ın Karakalpakistan bölgesinde yaşanan protestolara Özbekistan Reisicumhur Kerem Mirziyoyev’in çokça aceleci denk vererek, olayın ağır boyutlara ulaşmasını önlediğini kaydeden Saika, “Büyük tıpkısı zekâ ve idare başarısı göstermiştir, hepimizin takdirini kazanmıştır. Liderlerin halkıyla kuşkusuz bütünleştiğinin genişlik sunturlu misallerinden biri olmuştur. Analog şeyleri elan evvel Kazakistan’dahi yaşadık. Orada üstelik sayın Tokayev dokunaklı bir üstünlük ortaya koyarak olayların büyümesinin önüne geçmişti” dedi. zaman zaman bölgede bu ve buna analog olayların olmasının gelecekte de beklenen olduğunun altını çizen Sebep, “Bu havza dünyanın erke ve geri hizmet merkezidir. Şark ve Gün Batısı ortada yüzyıllardır geçişin olduğu nazik tıpkısı bölgedir. Bugün birlikte Kuzey’üstelik yaşanan Rusya- Ukrayna karışıklığına baktığımızda buradaki sorumluluğumuzun giderek arttığını görmekteyiz” diye niteleyerek konuştu.

“Tehditler, Türk devletlerinin işbirliğini ileriye taşımaları gerektiğini gösteriyor”

TDT Genel Sekreteri Amreyev, 8. TDT Liderler Zirvesinin geçen yıl İstanbul’dahi yapıldığını hatırlatarak, bu zirvenin organ devletleri henüz mümasil işbirliği içine karışma ettiğini söyledi. Bu zirvede azamet başkanlarının verdiği mesajlar ve alınan kararların örgüte unsur ülkelerde ve dünyada geniş şekilde tartışıldığına ilgi çeken Amreyev, “Kardeş Türkmenistan’ın da teşkilatımıza teleskop olarak katılmasıyla tarihte ilk defa Türk devletleri bir tane çatı altında birleşmiştir” dedi. Amreyev, celal başkanlarının İstanbul zirvesinde akseptans ettiği kararların teşkilatın mahiyet potansiyelini ortaya çıkarmasına ve uluslararası toplumdaki rolünün güçlenmesine katkı sağlayacağını belirtti. Avrasya coğrafyasının sınamalarla yüz yüze olduğuna ilgi calip Amreyev, “İşte dünyanın ve bölgemizin karşı karşıya kaldığı gözdağı ve sınamalar cömert Türk devletlerinin birbirleriyle işbirliğini henüz ileriye taşımaları gerektiği gerçeğini gözler önüne sermektedir” diye konuştu. – BİŞKEKShare: