Kirazlıköprü barajı sel afetleri korurken ekonomiye de ulama sağlıyor

Bartın Kirazlıköprü barajı dominant taşkınlarını korurken tarımsal sulama sistemleri inşaatı çalışmalarında de sona gelindi.

Projenin tamamlanmasıyla gelişigüzel Bartın’dahi bulunan 30 bin 620 dekarlık tarım arazisinde çağcıl borulu hep ile sulama yapılacak. Bölgede yapılacak sulu tarım ile 2022 yılı vahit fiyatları ile mutluluk ekonomisine almanak 14 milyon 159 bin 533 TL ulama sağlanması hedefleniyor. Projenin tamamlanması ile birlikte bölgede yayın çeşitliliği artacak ve tarıma dayalı uran gelişerek kesim halkının sosyo-iktisadi yerine hareket göstermesine yardım sağlanacak.

DÜRÜST Parti Kadro Başkanvekili ve Bartın Mebus Yılmaz Tunç, Kirazlıköprü barajı mevkiinde sulama sistemlerinin alt yapı çalışmalarını durumunda incelemelerde bulundu. Yılmaz Tunç açıklamalarında sözlerine şöyle devam etti:

“2017 yılında tamamlanarak işletmeye açılan Kirazlıköprü barajı bugüne büyüklüğünde Bartın ilimizde yaşanabilecek taşkınları ötelemiş. 26 Haziran 2022 tarihinde yaşanan yeğin afetinde ise daha büyük ayrımsız dominant afetinden korumuştur. 20 Aile 2022 tarihinde işletmeye alınan Kirazlıköprü HES ile bugüne büyüklüğünde 48.250.000 KWh erke üretilmiş, Yıllık averaj 9 bin konutun faaliyet ihtiyacını karşılamış ve milli ekonomiye almanak ortalama 83.000.000 TL yardım sağlanmıştır. 22 Şubat 2022 tarihinde sözleşmesi imzalanarak kayran teslimi yapılan Kirazlıköprü barajı Sulaması Bartın’de 30.620 dekarlık zirai arazinin çağcıl borulu sistemle sulanmasını sağlayacaktır. Bartın Kirazlıköprü Sulaması inşaatında çalışmalar çarçabuk bitmeme etmektedir. Bartın Kirazlıköprü Barajı Sulaması işinde mecmu 11 bin 387 metre temel boru hattı ve hep 136 bin 474 metre ihtiyat boru yolu yapılacaktır. Asıl borazan hattında 11 bin 374 metre CTP borunun ihzaratı işlenmiş olup 3.000 metre CTP boru döşenmesi tamamlanmıştır. Küsurat boruların döşenip danışma yapılarının tamamlanması ile alay malay işin 2025 yılı içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır. Rastgele alanda olduğu gibi Bartın’üstelik DSİ alanın büyük yatırımlara imza attık. Bu yatırımların İlimize kazandırılmasından dünya özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kalkmak üzere, Bakanlarımıza DSİ yetkililerine haddinden fazla teşekkür ediyorum.” – BARTIN

Share: