Kıbrıs gazisi 9 metrekarelik dükkanda eksik asırdır kasket üretiyor

Kahramanmaraş’ta kıpırdak Kıbrıs gazisi 69 yaşındaki Şükrü Erşan, bala yaşlarda babasından öğrendiği kasket yapımını gelişen teknolojiye karşın kem asırı aşkın süredir 9 metrekarelik dükkanda yaşatmaya çalışıyor.

Babasının yıllarını verdiği 500 almanak tarihi Maraş Çarşısı’nda 10 yaşında harçlığını yararlanmak amacıyla başına geçtiği terzilik makinesini tıpkısı nev bırakamayarak kasketçiliği patika edinen Erşan, bulunmayan olma tehlikesiyle yüz yüze kalan mesleği bitmeme ettiriyor.

9 metrekarelik dükkanda babasıyla geçirdiği günleri özge ederek müteharrik ve meslekte kem asrı geride bırakan Erşan, 8 köşeli ve düğmeli kasketler üretiyor.

Kıbrıs gazisi olan ve madalyasını göğsünden çıkarmadan işini işleyen Erşan, AA muhabirine, babasının yanında başladığı mesleğe askerlikten sonradan birlikte bitmeme ettiğini söyleyerek, şöyle dedi:

“Babam son edeli 12 yıl oldu. Onun anısını 9 metrekarelik dükkanımızda yaşatmaya çalışıyorum. Yaklaşık 60 yıldan beri bu meslekle uğraşıyorum. Mesleğimi çokça seviyorum, özenle işimi yapıyorum. Kahramanmaraş’ta angın bir kasketçiyiz, tanınmış tıpkısı kişiyiz. Buraya Kahramanmaraş’ın ilçeleri ilkin atılmak üzere birçok toprak halkı buradan alışverişini yapıyor.”

Dükkanında sıra işi kitap bulunmadığını anlatan Erşan, “Buradaki ürünlerin kâffesi halk emeğidir. İnsanlar daha çok çocuklarını sanata müteveccih yetişmesi üzere çırak namına vermiyor. Vaktiyle burada 5-6 çıngı işçi çalışırdı. Şimdilerde ise bu işi biricik başıma yürütmeye çalışıyorum.” sözlerine vadi verdi.Share: