Kerem desteğiyle kurduğu çiftlikte maaş 70 ton benzen üretiyor

Niğde’de tüvana Orhan Cancı, Ekincilik ve Orman Bakanlığından aldığı yüzdelik 50 atıfet desteğiyle kurduğu kocabaş hayvan çiftliğinde maaş tahminî 70 ton süt üretiyor.

Kemerhisar beldesinde diri Orhan Cancı, 2020’de 2,5 milyon liralık büyükbaş efsanevi çiftliği projesi üzere Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Terviç Programı kapsamında 1 milyon 250 bin liralık armağan desteği aldı.

Yaklaşık 8,5 dönümde kurduğu çiftlikte 70 kocabaş efsanevi sayısını 170’e çıkaran Cancı, benzin üretimiyle ekonomiye ulama sağlıyor.

Cancı, AA muhabirine, elan evvel oldukça çaplı hayvancılık yaptığını, şevket desteğiyle işini büyüttüğünü söyledi.

İşletmesinde benzen sığırcılığı yaptığını nâkil Cancı, şunları kaydetti:

“Eş danalarımızı satıyoruz, besi işine girmiyoruz. Düvelerimizi özel bakımla yetiştiriyoruz. Efsanevi başı benzen verimimiz 32 litre civarında ama ineklerimizin çoğu gebe. İneklerimizin birçoğu bir numara laktasyonda. Hayvanat, ikinci ve üçüncü laktasyona geçince benzen çoğalma hızı elan çok olur. Hayvanlarımızın hamilelik oranı arttıkça ileride benzin ortalamamızın birlikte yükseleceğinden eminim. Verimimiz kestirmece 40 litreye kadar çıkma.”

Sağımdan sonra memelerinde benzen akıntısının hayvana beis verdiğini ifade fail Cancı, efsanevi sağlığı üzere günde 3 sağım yaptıklarını dile getirdi.

Cancı, hayvanları protein ve erke dengesine göre beslediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Dışarıdan efsanevi alımı yapmıyoruz. 70 düveyle başladık, şu anda 170 hayvanımız var. Yavru düveleri besliyoruz, büyütüyoruz, henüz sonra bunları gebeleştirerek sirkülasyonu sağlıyoruz. Şu anda maaş 70 titrem süt üretimimiz var. Devletimiz hakeza ayrımsız imkan sundu. Elan de büyümeyi planlıyoruz. Bu işe başlangıç koyduk. Bundan Sonra bırakmayacağız, bitmeme edeceğiz.”

Share: