Kemer’de lavanta hasadı

Antalya’nın turizmle özdeşleşen Tümsekli ilçesinde Nisan ayında dikilen bin 500 lavantanın önceki hasadı, vatandaşların ve turistlerin katıldığı etkinlikle yapıldı.

Kemer’in en heybetli yaylaları beyninde kayran düzlük Gedelme’deki lavanta hasadına karışmak talip vatandaşlar, Tümsekli’in mahallelerinde belirlenen yerlerden ve şehremaneti önünden kalkan otobüslerle bölgeye taşındı. Hasat öncesi Şehremaneti Park Yeri ve Bahçeler Müdürü Arduvaz, vatandaşlara lavantaların nasıl koparılacağı karşı bilgiler verdi.

“Kemerliler lavanta yok etmek için Gedelme Yaylasına çıkacak”

Hem turizmi çeşitlendirmek hem üstelik turizm sezonunu uzatılması amacıyla yapılan etkinliğe katılan Başkan Topaloğlu ve beraberindekiler henüz bilahare lavanta hasat yaptı. Kemer Şehremini Necati Topaloğlu, yaptığı açıklamasında, April ayında Tümsekli Belediyesine ait 2 bin 650 metrekarelik arazide lavanta fidelerini toprakla buluşturduklarını hatırlattı. Tümsekli’üstelik ilk kez denenen lavanta dikiminin muvaffakiyetli olduğunu anlatan Şehremini Topaloğlu, “Nisan ayında diktiğimiz lavantaların evvel hasadını yapmaktan dolayı mutluyuz. Nisan’dan bu yana uray ekiplerimiz lavantalarımızın bakımlarını yaptı. İlerleyen yıllarda lavantalarımız elan ongun olacak. Lavanta bahçelerini genişletebileceğiz. Kemerliler lavanta yok etmek için Gedelme Yaylasına çıkacak. Bizleri yalnız bırakmayan şehremaneti personelimize ve vatandaşlarımıza çok teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Tümsekli üzere haddinden fazla güzelce bir düşünüm”

Vatandaşlardan Tanya Çalıştırıcı ise lavanta hasadına katıldığı amacıyla haddinden fazla mutlu olduğunu belirterek, “Belediyenin sosyal iletişim araçları hesaplarından bu etkinliği gördüm ve süzülmek istedim. Tümsekli üzere haddinden fazla fena hâlde bir düşünüm. Ihtimal ilerde lavantadan sabun, reçel ve dondurma yapılır. Bu Tümsekli için mükemmel peki. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Buraya her zaman seve seve gelirim” dedi.

“Bura Kemer amacıyla ayrı benzeri derece”

İsmail Gökhan Süel da lavanta bahçesinin Kemer için çok domuzuna aynı proje olduğuna değinerek, emeği geçenlere teşekkürname ettiğini kaydetti. Vatandaşlardan Haydar Avangart ise lavanta bahçesinin Kemer’e kazandırılmasında emeği güzeşte Belediye Reisi Topaloğlu’na teşekkür ettiğini anlatarak, “April ayında lavanta dikiminde bulunamadım ama hasadını yapmaya gelebildim. Çokça mutlu oldum. Burası Tümsekli için ayrı benzeri derece” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Sabriye Tok ise şunları kaydetti:

“Lavanta bahçesi çokça adamakıllı reşit. Haddinden Fazla beğendik. Burdur’daki lavanta bahçesine da gitmiştim. Etmek kim Kemer’birlikte üstelik oluyormuş. Daha Çok Burdur’a gitmeye lüzumlu kalmayacak. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum” dedi.

Hasat etkinliğine; Kemer Belediye Reisi Necati Topaloğlu, Kemer Şehremaneti Başkan Yardımcıları Sakıncasız Gül ile Kalıcı Alev, Tümsekli Belediyesi Hars ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Çokluk Baytekin, Tümsekli Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Gencay Arduvaz, Antalya Büyükşehir Belediyesi Tümsekli Yazıhane Müdürü Halil Buran, Belediye Reisi Topaloğlu’nun eşi Fikriye Topaloğlu, Şehremaneti Başkan Yardımcısı Güvenli Gül’ün eşi Hale Gül ve çokça sayıda yurttaş katıldı. – ANTALYAShare: