“Kedi Köyü” mânialı, gebe ve çocuk kedilerin yuvası oldu

Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinde sabık yıl açılan “Kedi Köyü”, mânialı, gebe ve yavru kedilere ev sahipliği yapıyor.

Yahşihan Belediyesince 600 metrekarelik alanda tamamen gabi tahavvül malzemeleri kullanılarak yapılan ve 17 Şubat 2021’birlikte açılan barınaktaki kafesler yardımıyla hayvanat yazın sıcaktan, kışın birlikte soğuktan korunuyor.

Pisik Köyü’nden şartları haiz vatandaşlar da istediklerinde hayvanları sahiplenebiliyor.

Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, AA muhabirine, 1,5 yıl önceki açtıkları Pisik Köyü’nün bala, sakat ve iki canlı kedilere hizmet verdiğini söyledi.

Kedi Köyü’nün derhâl birlikte da arızi kapik barınağının bulunduğunu nâkil Türkyılmaz, şöyle konuştu:

“Mevcut 9 personel ve tıpkı baytar hekimimizle birlikte 30 bin nüfuslu benzeri ilçede hizmet vermeye çalışıyoruz. Sabık yıl Türkiye Belediyeler Birliği aracılığıyla düzenlenen ‘Sahipsiz Yerel ve Sokak Hayvanlarının Barınma ve Tagaddi Şartlarının İyileştirilmesi Düşünüm ve Proje Yarışması’nda 10’uncu olduk ve ödülümüzü üstelik Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’dan aldık. Aldığımız 500 bin lira ödülle birlikte Pisik Köyü’müz daha de güzelleşti. Şu anda burada genellikle çocuk ve mânialı kedilerimiz var. Yüklü kedileri aldığımız yerlere mankafa bıraktık. Günce 3 personelimiz ahenktar olarak bakımlarını ve hizmetçi işlemlerini yapıyor. Tekrar sınırlı noktalara kediler amacıyla çaça bırakıyoruz. Kediler için almanak 25 tona yakın çaça dağıtmaktayız.”

Türkyılmaz, nezih ayrımsız ortamda kedileri ağırladıkları amacıyla personeline ve destek olan hayvanseverlere de teşekkürname etti.

Özellikle ısıdam havalarda vatandaşlardan da zooloji amacıyla makul noktalara akarsu koymalarını kâm fail Türkyılmaz, “Lütfen o suya bile tekme atmasınlar. O sudan pisik, kapik ve kuşlar su içiyor. İlçemizin belirli bölgelerine üstelik su ve mama kapları koyduk. Vatandaşlarımızı duyar olmaya davet ediyorum.” dedi.

Türkyılmaz, göreve geldiklerinden itibaren liyakatsiz atığa da önem verdiklerine dikkati çekerek, buradaki parkelerin yol ve parklardan sökülen eski parke taşları olduğunu vurguladı.

Banklar ve pisik evlerinin ise balkon paletler ile çöpe atık tahtalardan yapıldığını anlatan Türkyılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Veri İşleri Müdürlüğündeki arkadaşlarımız kişi çabalarıyla yaptı. Pisik Köyü’nün belediyemize maliyeti 120 bin lira oldu. Dışarıda yaptırsak bunun maliyeti 500-600 bin liradan süfli olmazdı. Projemizin ilkin belediyeler başlamak için, tüm amme kurumlarına eş olmasını diliyorum.

Kedi Köyü’nde şu asıl kadar kayda alınmış 175 pisik doğdu. Yaralı 50 kedinin ameliyatı ve 40’a yakınının bile doğumu gerçekleştirildi. Bala ve özürlü kedilerimizi tıpkı zamanda sahiplendiriyoruz. Gelişigüzel gelene üstelik kedi vermiyoruz. Öncelikle bakabileceklerine ikna olmak üzere kontrolleri üstelik yapıyoruz.”Share: