Kayseri’de ağababa tohumu “gacer” buğdayı hasat edildi

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde ekiler genetiği bozulmamış ağababa tohumu namına bilinen “gacer” buğdayının hasadı yapıldı.

Kocasinan Belediyesinden yapılan kayıtlı açıklamaya bakarak, sabık yıl çiftçilere dağıtılan ve 28 kromozomu ile genetiği bozulmadan günümüze kadar mevrut gacer buğdayı hasat edildi.

Kuşcağız Mahallesi’nde gacer buğdayının hasadına katılan Kocasinan Şehremini Ahmet Çolakbayrakdar, ilçede zirai altyapıyı ve üretimi güçlendirdiklerini belirtti.

Sabık sene ekilen ve bu sene hasadı gerçekleştirilen buğdayın Kocasinan’bile yaygınlaştırılması üzere çalıştıklarını vurgulayan Çolakbayrakdar, şunları kaydetti:

“10 bin yıl öncesine raci ve ‘Hitit buğdayı’ yerine üstelik tanıdık siyez buğdayının üretimini yaygınlaştırmak için 2018 yılında başlattığımız düzentileme meyvelerini verdi. Şimdi ise Rum’birlikte önceki düzeltme edilen ve 28 kromozomu ile genetiği bozulmadan günümüze kadar gelen bölgemizin buğdayı olan gaceri yaygınlaştırıyoruz. Çünkü gacer buğdayı genetiği değiştirilmemiş olan ve Rum’nun bereketli topraklarında yetişen tıpkısı yavru. Sabık yıl dağıttığımız tohumlarımızı hasat ediyoruz. İnşallah artağan aynı sezon peki. Başlatmış olduğumuz gacer buğdayı çalışmamızı, çiftçilerimizin vâsi arkaç getireceğini öngörüyoruz. Bütün gayretimiz, tarımsal üretimin artırılmasının beraberinde Rum topraklarında ekilen ağababa tohumlarının baştan bu topraklarla buluşmasını seçmek.”

Kocasinan İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Abdülaziz Saika ise “Kayseri’deki geleneksel mirasımızı esirgeme için dede tohumumuz gacer buğdayıyla ilgili Kocasinan Belediyesi ile aynı proje yaptık. Uray Başkanımıza hassaslık gösterdiğinden etraf teşekkür ederim. 25 mahallede dağıttığımız buğdayların hasadını yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kocasinan Belediyesinin verdiği gacer buğdayını ekerek hasat fail çiftçi Uca Osman Özçay de çiftçiye desteklerinden çevre Çolakbayrakdar’a teşekkürname etti.

Share: