Kayseri Zer Eller Anadan Görme Umum Sanatları Festivali’ne kilolu bandaj

Kayseri Büyükşehir Belediyesi eliyle Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Kayseri Altın Eller Anadan Görme Halk Sanatları Festivali’ne vatandaşların tehlikeli ilgisi sürüyor.

Zengin ayrımsız tarihi geçmişe cemaat Kayseri’yi millî boyutta etkili bir şekilde kültürel ve sanatsal yönden takdim etmek, geleneksel umum sanatlarının değerini koruyarak ati kuşaklara aktarma etmek için Ekin ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği içerisinde düzenlenen Kayseri Altın Ağyar Anadan Görme El Sanatları Festivali, Tarihi Kayseri Kalesi Kültür ve Müzakere Merkezi’nde bitmeme ediyor. Festivale, Kayseri, İstanbul, Konya, Ankara, Bitlis, Sazak, Kastamonu, Adıyaman, Denizli, Sakarya, Şanlıurfa, Malatya, Sivas, Giresun, Hatay, Eskişehir ve Cıvıl Cıvıl kalkışmak üzere 17 şehirden 31 müzakere dalında 31 artist katılıyor. Festivalde anadan görme el sanatları yürütme eden 31 artist, Taş Oymacılığı, Sim Telkari, Tespih Sanatı, Katı’, Deri, Baston Yapımı, Kırkyama, Yazmacılık Ahşap Kalın, Çelgi, Naht Sanatı, Bıçakçılık, Tulum Yapımı, Ebru, Ahşap Kaşık Yapımı, Kemik Ayak Tarağı, İpli Kukla Yapımı, Okçuluk, Tamzara Nesiç, Içki Sanatı, Ahşap İşçiliği, Sedef Hastalığı Kakma, Hüsn-i Biçim, İpek Dokumacılık, Sim Savat, Soğanlı Bez Bebek Yapımı, Saraçlık, Lüle Taşı İşçiliği, Adıyaman Geleneksel Giysili Bebek, Fayans, Çanak ve Kemik Şekillendirme-Tezyin gibi 31 umum sanatı branşında eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor. Antrparantez festivalde sergiler, konserler, söyleşiler, workshoplar kadar mülevven etkinlikler meydan alıyor.

Öte yandan Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten KAYMEK, Kayseri’nin ve Türk medeniyetinin tıpkısı değerini elan “Tıpkı Selçuki Sarayı: Keykubadiye” isimli sergi ile Kayseri Değerli Yabancılar Festivali alanında sanatseverlerle buluşturdu.

Dünyada ilk kez özel tasarlanarak yapım edilen Selçuklu Yıldızı şekilli masa üzerinde KAYMEK Eğitmeni Nurcihan Evren tarafından 2 ay kabilinden kısa azıcık diliminde yapılan küpe, kolye, bileklik, halhal ve dekoratif amaçlı Keykubadiye Sarayı’na katışıksız 125 parça rehavet tasarımı ve 15 nüsha el yapımı seramik şekillendirme eseri üstelik curcuna çerçevesinde Kale’bile sergileniyor.

Zer Ağyar Anadan Görme Ahali Sanatları Festivali, Kayseri’nin beraberinde, henüz evvel Edirne, Çanakkale, Afyon, Denizli, Bodrum ve Beyoğlu’nda dahi düzenlenmişti. – KAYSERİ

Share: