Kars’ta yüksek rakımda yetişen doğal düz çilekleri toplanmaya başlandı

Türkiye’nin sunu yüksek iskân birimleri ortada düz alan Kars’ın Sarıkamış ilçesinde kısaca 2 bin 700 rakımlı ormanlık arazide yetişen ve iflah kaynağı kendisine bilinen katıksız kayran çileği, yöre halkı yoluyla toplanmaya başlandı.

Vatandaşlar, ilçenin Cıbıltepe Ski Merkezi ormanlık alanı ile Bulaşık ve Ibret Dere bölgelerinde doğal kayran çileği topluyor.

Her yıl orak ayı ayının sonlarına akilane toplanmaya başlanan, C vitamini deposu ve antioksidan özelliği olduğu bildik yer çilekleri, civar halkının kışlık reçel ihtiyacının benzeri kısmını birlikte karşılıyor.

Dinlence için Sarıkamış’a mevrut Aykut Karahan, AA muhabirine, kısaca 30 sene sonra kayak merkezi bölgesinde eke doğanın uyanışına tanık olduklarını söyledi.

Sarıkamış’ın ormanlık düzlük süresince olduğunu ve orman içre değişik meyvelerle karşılaşıldığını belirten Karahan, “Biz dahi çilek toplamaya geldik. Çileklerin tadı bayağı haddinden fazla evire çevire ve doğanın özlük bağrında ağız ağıza saf yetişen ürünler. Esenlik açısından bir nice faydası olduğunu biliyoruz. Çam kokusu arasında 25-30 sene sonra bu mutluluğu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Hasan Cani ise çileklere yoğun rabıta olduğunu bildirerek, “Dünyanın sunu güzelce şeyini yapıyoruz. Ormanda hem dirlik buluyoruz hem bile o güzelim doğal çilekleri topluyoruz.” dedi.

Share: