Kars’ta tarlalardan bereket fışkırdı

Kars’ta yaz mevsiminin mübarek yağışlı geçmesiyle arpa, buğday, günâşık ve silajlık mısırda yüzdelik 100’lük rekolte artışı çiftçilerin yüzünü güldürdü. Hasat döneminin başladığı Kars’ta altuni arpa ve buğday tarlaları ile yeşil ayçiçeği ve silajlık darı tarlaları havadan görüntülendi.

Kars’ta 2021 yılının kurak geçmesinin peşi sıra 2022 yılında yağmurların bol olmasıyla ilkin arpa, buğday almak amacıyla yulaf, silajlık darı ve ayçiçeği nişane rekoltesinde yüzde 100’lük artma görüldü. Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın Karslı çiftçilere verdiği destekle ekilen tohumlar, yetişerek hasat edilmeye amade kuzuluk getirildi. Gizler biçimin yapıldığı Kars’ta çiftçiler, arpa, buğday ve yulaflarını biçmeye hazırlanıyor.

“Ongunluk, bereket çiftçinin yüzünü güldürdü”

Kars’ta serencam yıllarının yer verimli yılının yaşandığını tabir fail Kars Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gaybubet Ertaş, “2022 yılı bolluk ve bereket yılı oldu. öz ilimiz ve bölgemiz açısından 2019 yılından beri sıkışık gelen kurak yılların arkası sıra gelen feyezan bereket, çiftçilerimizin yüzünü güldürdü” dedi.

“Bakanlığın dağıttığı tohumlar yeşerdi”

Bakanlığın verdiği destekle nesil desteğiyle çiftçilerin yüzde 100 ürün elde ettiğine ilgi çeken Ertaş, “Bakanlığımızın çiftçilere valiliğimizle kolektif dağıtmış olduğu tohumlar yeşerdi. İnşallah bundan sonraki yıllarda dahi tıpkı desteklemeler devam edecek. Vekâlet vasıtasıyla gine süspanseler bitmeme edecek. Bu yıl çiftçilerimiz hayvancılıkta biraz etki yaşayabilir. Efsanevi varlığımız azaldı. İnşallah efsanevi varlığımızı dahi arz kısa sürede toparlamış oluruz. Büyüklük efsanevi varlığına da katkıda bulunmuş oluruz, ongunluk ve fazlalaşan yıllarda” diye konuştu.

“Arpa ve buğdayda geçen seneye bakarak yüzdelik 100 artma elde ettik”

Hayvanlarının kışlık otlarını toplayan maraba Doğuş Uçungan, “İşlem çok yumruk, Allah’ın verdiğine haddinden fazla şükür, bu yıl artağanlık, bereketlik içerisinde, güzeşte yıla göre yüzdelik yüz artım elde ettik. Bugün mahsulümüzü toplayıp inşallah eve götüreceğiz. Rüşvet, buğday durumu bile geçen seneye bakarak yüzde 100 artış elde ettik. Biçimler başlayacak. Girmek istediğim bugün yarın biçerciler ati. İnşallah tığ bile tarlamızdan mahsulümüzü alacağız” şeklinde konuştu.

Öte yandan Kars’ta ekincilik arazileri bildirme eli nimetli yıllarını yaşarken, altın rengi rüşvet ve buğdayın, silajlık darı ile ayçiçeğinin yeşiliyle birleşmesi fen madik meful halı desenlerini hatırlattı. altın rengi tarlalar İhlas Fen Ajansı dronu ile havadan görüntülendi. Kars’ta yüzde 100 kalan iz rekoltesi ise çiftçilerin yüzünü mufassal yıllar sonra güldürdü. – KARS

Share: