Kars’ta Kerbela şehitleri anılıyor

Kars’ta, Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve yarenlerinin Kerbela’da katledilmesinin 1383. sene dönümü dolayısıyla anma programı düzenleniyor.

Irak’ın Kufe kenti yakınlarındaki Kerbela Çölü’nde, Emevi Devleti’nin evvel halifesi Muaviye bin Ebu Süfyan’ın ölümünden sonradan namına sabık oğlu, Emevilerin 2’nci Halifesi Yezid bin Muaviye’nin, Hazreti Hüseyin’in kendisine biat etmesini istemesi zımnında yaşanan üzücü hadiseler, Hazreti Muhammed’i ve onun ehlibeytini dost müminleri dikçe yaraladı.

Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin, muharrem ayının 10’uncu günü olan Alaca Aş Günü’nde şehit edilmeleri zımnında bugün, “matem günü” yerine görülüyor ve Kerbela şehitleri, zaman planlı etkinliklerle özge ediliyor.

Hazreti Yüksek Çarşı Camisi uğrunda bir araya gelen, ellerinde Türk bayrağı ile Atatürk ve Hazreti Ulvi’nin posterlerini haiz yaklaşık 10 bin kişilik ekip, anma programı kapsamında yürüyüşe başladı.

Gruptakiler, Faikbey Caddesi’nden Işıklı Ehlibeyt Camisi önüne büyüklüğünde mersiyeler eşliğinde bağır dövüp, vücutlarına zincir vurdu.

Okunan mersiyelerde gâh vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı. Yağız giysi giyen kadınlar, ellerinde dev zülfikar kılıcıyla yürüyüşe katıldı.

Yürüyüşte çocukların taşıdığı, üstünde “Hazreti Mürtefi Asger (A.S)” yazan simgesel tabut dikkati çekti.Share: