Karaman’da nohut hasadı sürüyor

Karaman’ın Kazımkarabekir ilçesinde nohut hasadı bitmeme ediyor.

Karaman Tarım ve Orman İl Müdürü Yusuf Şahinbaş, Bitkisel Istihsal Idarehane Müdürü Ömer Koka ve Kazımkarabekir İlçe Müdürü Ayşe Herif ile ilçeye sınırlı Kızılkuyu köyünde nohut hasadına katıldı.

İl Müdürü Şahinbaş, yaptığı konuşmada, ilçeye bin 400 dekar kayran için 14 bin kilo nohut tohumu dağıtımını yaptıklarını hatırlatarak şunları kaydetti:

“2022 Yılında Tarım Arazilerinin Etkili Kullanılması (TAKEP) Projesi kapsamında Kazımkarabekir ilçesinde ‘Nohutun kalitesi kasabanın bereketi’ adı altında bin 400 dekar kayran amacıyla dağıtımı yapılan nohutta hasat başladı. Bugün yapılan hasatta üreticilerimizin kitap rekoltesinden kıvançlı olduğunu ve üreticimizin yüzünü güldürdüğünü sarmak bizi ziyadesi ile bahtiyar etti.”

Projelerin 2023 üretim sezonunda dahi artarak bitmeme edeceğini nâkil Şahinbaş, üreticilere artımlı aynı zaman diledi.

Kazımkarabekir İlçe Müdürü Ayşe Koca üstelik, 2022 yılı istihsal sezonunda ilçede nohut veriminin üreticinin yüzünü güldürdüğünü, nohutta dekar başı ortalama 140-160 kilo verim alındığını ifade etti.

Hasat ettiği nohudun satışını özne çitçi Yaşamış Samur bile proje ile almış olduğu tohumlardan haddinden fazla kıvançlı olduğunu dile getirerek, 50 dekar alandan 7 bin 500 kilogram nohut aldığını ve istediği makul tıpkı fiyattan bey yaptığını söyledi.

Share: