Karaman’da günebakan ekimi yüzde 50 arttı

Karaman’birlikte bu yıl ayçiçeği ekimi yüzdelik 50 oranında artarken, şu anne kadar ekim sahalarında palet zararlısına rastlanmadı.

Karaman Ekincilik Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, günebakan ekimi yapılan tarlalarda incelemelerde bulundu. Ayçiçeği ekiminin bu yıl yüzde 50 arttığını kaydeden Mehmet Söz, üreticinin fiyatların açıklanması yönünde ümit içerisine girdiğini belirtti. Söz, 2 yıldır yaşanan pandemi ve ardından çıkan Rusya- Ukrayna savaşından sonra dünya genelinde besin sıkıntısı yaşandığını belirterek, “Ülkemizde de zat gıdamızın kendimize yetmesi üzere tarımsal desenlerle ilişik icraat içine girilmiştir. Bunlardan genişlik makro yapıt ise ayçiçeğidir. Fiyatların yüksek olmasından âlem Karaman’de bu yıl ayçiçeği ekimi yüzde 50 artmıştır. Zaman itibarıyla elimizdeki verilere göre 60 bin dekar alanda ufuk günebakan, 15 bin dekara alanda tohumluk ve 10 bin dekarda da çerezlik ekimi yapılmıştır” dedi.

Yörede tahminî 50 çevrim içerisinde günâşık hasadının başlayacağını birlikte belirten Küçümseme, ” Çukurova’birlikte gün çiçeği hasadı başlamış durumda. Çiftçilerimizin ise fiyat beklentisi var. Birliklerin bu ürünle ilişik çabucak eşit açıklamalarını bekliyoruz. Türkiye’dahi sabık yılları baz aldığımızda yağlık ayçiçeğinin fiyatı buğdayın iki tiran oluyordu. Üreticinin denk beklentisi yaklaşık 16-17 teklik civarındadır. Çünkü üreticimiz bu fiyatlara ürünü yetiştirsin ki teşvik olsun ve gelecek yıllarda ekimi elan dahi artsın” diye niteleyerek konuştu.

Tırtıl zararlısı ile da ilgilendiren açıklama eden Hezel, “Trakya bölgesinde tırtıl haberleri menfaat çıkmaz bizler da derhâl Kültür Odası yerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz maharet personelleri ile sahaya çıktık ve tetkikat yaptık. Şu anne kadar de ilk teşrin sahalarımızda palet zararlısına rastlamadık” dedi. – KARAMANShare: