Karaisalı Belediye Başkanı’ndan Kızıldağ Karakucak Güreşleri’ndeki eksiklik iddialarına ilgili izah Açıklaması

Adana’nın Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, Kızıldağ Yaylası Karakucak Güreşleri’ndeki eksiklik iddialarına ilgili, “Başpehlivanlık bitiş müsabakasında yaşanan olaylar nedeniyle tarafımızca şaibeli bir ebat kanaati görünen olduğundan kıran halen kasamızda kâin mevcut altın kemerin verilmesi tıpkısı süre askıya alınmıştır.” açıklamasında bulundu.

Arslan, içtimai medya hesabındaki paylaşımında, 2019 yılında Karaisalı Belediyesi ve paydaş belediyelerce organize edilen güreşlerden sonradan kendilerine ulaşan eksiklik duyumlarının değerlendirildiğini, salgın zımnında 2020’de gerçekleştirilemeyen, 2021’de yapılan güreşlerin adese altına alındığını bildirdi.

Aslan, paylaşımında şunları kaydetti:

“Güreş üstatlarının görüşleri değerlendirilerek ayrıksı güreşçilerin kusur söylentileri ciddiye alınmış ve başpehlivanlık bitiş müsabakasında yaşanan ahval dolayısıyla tarafımızca şaibeli aynı format kanaati zahirî olduğundan belde halen kasamızda mevcut mevcut zer kemerin verilmesi aynı müddet askıya alınmıştır ancak bu süreçte pehlivan aklı sıra kendisini garantiye ahzetmek adına yargıya başvurma etmiştir. Sonuç yerine konu benzeri süredir yargıdadır. Balaban mahkemenin vereceği kararı infaz etmek sunma zaten olacaktır fakat bariz ve kesin ikna etmek isteriz kim her kim ne kabil algı yaratmaya çalışırsa çalışsın, hangi karanlık zihniyetini üzerimizde imtihan etmeye kalkarsa kalksın, ki üç kuruşluk menfaat üzere fehamet cellatlığı yaparsa yapsın, bizim için Adanalının parası kutsaldır ve tek şaibeye ayn göre göre peşkeş çekilmeyecektir.”

Kasada saye edilen kızıl kemerin verilmesinin süren sorun zımnında hukuken olabilir olmadığı belirtilen paylaşımda, “Mevcut dosya elan ehlivukuf incelemesinden de dönmeden yerli ve ulusal basında altın kemerin kaybolduğu şeklinde sâdır duyum, hukuki dayanaktan yoksun, mesnetsiz açıklamalardır. Gerçekle bağdaşmayan bu haberi çıkaran ilgilendiren gönül ve kuruluşlarla müteallik kanuncu yollara başvuracağımızın bilinmesini isteriz.” denildi.

Share: