Kapıkule’de gurbetçilerin dönem yolculuğu sürüyor

Yıllık izinlerini Türkiye’üstelik geçiren gurbetçiler çalıştıkları ülkelere dönüyor.

Dönüş yolcuklarının başladığı 28 Temmuz’dan bu yana Kapıkule Çizik Kapısı’ndan 27 bin 892 kurgu ile 121 bin 957 gurbetçi çıkış belgesi yaptı.

Bagajlarına memleketlerinden aldıkları yöresel ürünleri yükleyen gurbetçilerin devir yolculukları devam ediyor.

Hollanda’ya dönen Kemal Öztürk, AA muhabirine, tatilin fena hâlde geçtiğini söyledi.

Öncelikle Çanakkale Şehitliği’ni görüşme ettiğini belirten Öztürk, “Bilahare memlekete Kayseri’ye geçtik. Eşi, dostu gördük. Gurbetçi tevessül etmek değişik benzeri ihtisas. Burası bizim anne vatanımız amma Hollanda’dan geliyoruz ora bile bizim vatanımız, orayı bile unutmamak geçişsiz. Amma insanlarımız bu ülkenin değerini bilmeli ve öğrenmeli.” dedi.

Almanya’ya dönen Selçuk Şener de memleketi Diyarbakır’da aile ziyaretleri yaptıklarını peşi sıra Antalya, Marmaris ve Çeşme’deki tatilin peşi sıra aktarılma yolunu tuttuklarını kaydetti.

“Türkiye’min tozuna kurban olayım”

Yahya Tekgündüz ise yaşadığı Almanya’üstelik memleketin temas şeyini özlediklerini rapor etti.

Yanlarında genellikle lokal lezzetlerden arık azık ve baklagil götürdüklerini anlatan Tekgündüz, “Acele bozulmayan gıdalar götürmeye çalışıyoruz. Almanya’da bunları bulabiliyoruz ama özlük yöremizinki büyüklüğünde tadı adamakıllı olmuyor. Bunların tadı anlatılmaz. Türkiye’min tozuna kurban olayım. Bu bambaşka aynı ihtisas. Hüzünle gidiyoruz, ati seneye kadar bu hüzünle yaşayacağız.” ifadelerini kullandı.

Almanya’ya dönen Haydar Erdek, esas vatanı doya doya gezdiğini, demin ikinci vatanına döneceğini belirtti.

Erdek, Almanya’daki arkadaşlarına memleketi Çorum’dan leblebi götürdüğünü söyledi.Share: