Kapadokya’nın methal kapısındaki Selime Katedrali’ne ziyaretçi ilgisi arttı

Kapadokya’nın methal kapısındaki Selime Katedrali’ne ziyaretçi ilgisi arttı

AKSARAY – Kapadokya’nın antre kapısı olarak bildik Aksaray’üstelik Ihlara Vadisinin girişinde kâin Selime Katedrali’ne domestik ve yabancı turistlerin ilgisi arttı.

Hitit, Pers, Asur, Roma ve Bizans başlamak için 5 farklı medeniyete karı sahipliği özne Aksaray’dahi, Ihlara Vadisi’nin girişindeki Selime Katedrali yaz sezonuyla gelişigüzel domestik ve ecnebi turistlerden bağlam görüyor. Kapadokya’nın yeryüzü iri katedrali olan Selime Katedraline rabıta artarken, peri bacaları ve manastırı turistlerin yol uğrağı noktası oluyor. Tarihi dokusunu koruyan Selime Katedrali, Ortodoks inancına birlikte familya sahipliği yapıyor. Ortodoks inancına bakarak ziyarete gelen yabancı turistler bir zamanlar katedralde hayatiyetli insanların hayat biçimini incelerken, evcil turistler sürdürülen hayatlar için bilgelik alıyor. Bir Vakitler kült adamlarının yetiştirildiği manastırı süresince barındıran Selime Katedrali’nde gâh Ortodokslar inançlarına göre ibadetlerini üstelik adına getiriyor. İl Firez ve Turizm Müdürlüğü görevlileri tarafından karşılanan evcil ve yabancı turistler rehberler eşliğinde gezdiriliyor. Selime Katedrali ve Aksaray üzerine bilgilerin anlatıldığı gezide Kapadokya’nın incisi olarak bilinen Aksaray’ın gayrı tarihi mekanlarının bile gezilmesi tavsiye mektubu ediliyor.

İzmir’den ailesi ile geziye çıkarak Selime’ye gelen Mısır Yasemini Baran İlkerenler (36), “Turistik bir geziye çıktık. İzmir’den geliyoruz. Ankara’ya, Ankara’dan bile buralara geldik. Selime Katedrali Ortodokslar amacıyla çokça eke bire bir merkez, geçerken gördük. Buradan Ihlara Vadisi’ne geçeceğiz. Ürgüp, Göreme, Nevşehir buraları da gezdik. Eşim ve çocuklarımla birlikte ailece geziyoruz, haddinden fazla fena hâlde” dedi.

Selime Katedrali’nin Kapadokya turizmi üzere kocaman tıpkı hava merkezi olduğunu belirten gezgin rehberi Toygar Yüzüak, “Burası Kapadokya’nın sunma kocaman tarihi yerlerinden ayrımsız tanesi. Ortodokslar amacıyla çokça majör bire bir gestalt haline gelmiş. Kapadokya’daki nadir ve görülmesi siktirici çokça mehabetli olan mir noktalarından tıpkısı tanesidir. Zira burası Ortodokslardan itibaren başlamış yüzyıllar süresince kullanılmıştır. Henüz sonrasında kervansaraya çevrilip bodur bire bir süre kullanılmıştır. Burayı musahabe ettikten sonra Ihlara Vadisi’ne da geçebiliyorsunuz. Ora de birçok kilisenin, ibadet merkezinin olduğu yerlerden ayrımsız tanesi. Kapadokya’ya geldiğinizde burayı görmeden gitmeniz sizin için düpedüz tıpkı eksiklik türlü” diye niteleyerek konuştu.Share: