Kapadokya’da çalışan rehberler Soğanlı Vadisi’ni gezdi

Kayseri Valiliği ile Nevşehir Seyyar Rehberleri Odası yoluyla Kapadokya bölgesinde çalışan rehberlere yönelik Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesindeki Soğanlı Vadisi’ne yolculuk düzenlendi.

Grupta yer düz 150 emare ve 47 turizmci, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile Avla Kanyonu’nda kısaca 4 kilometrelik parkurda 2,5 saatlik reviş gerçekleştirdi.

Çiçek, yürüyüşün peşi sıra AA muhabirine yaptığı açıklamada, Soğanlı Vadisi’nde son zamanlarda turizm atağı başlatıldığını söyledi.

Soğanlı Vadisi’ni Kapadokya’nın girişi adına nitelendirdiklerini vurgulayan Çiçek, şunları kaydetti:

“Soğanlı Vadisi Kapadokya’daki eke 3 bölgeden birisi. Palavra uçuşlarının başlamasıyla ve Kapadokya’daki devir firmalarının burayı de yutmak istemeleriyle ağır sıklet hareket başladı. Vilayet ve Büyükşehir Belediyesi ile buraya kırıcı envestisman yapıyoruz. Kapadokya’nın bu arkaç gelmesinde arz balaban etkenlerden birisi olan rehberlere burayı takdim etmek ve destinasyonları içerisine almaları üzere bölgeyi gezdirdik. Biz Ürgüp’ün birden yanı sıra, Kayseri’nin ayn bebeği Kapadokya’nın giriş kapısı olan Soğanlı Vadisi’ni önümüzdeki baharda alelacayip başlamak istiyoruz. Bunun için muttasıl çalışıyoruz.”

Nevşehir Gezmen Rehberleri Odası Başkanı Özay Öz Saygı ise Kapadokya bölgesinde keşfedilmeyi bekleyen birçok düz bulunduğunu belirtti.

Bunlardan birinin dahi Soğanlı Vadisi olduğunun altını çizen Onur, “Elimizdeki destinasyon sayılarını tezyit etmek ve konaklama yerlerini çeşitlendirmek istiyoruz. Bunun üzere birlikte değişik arayışlar içine girdik. Soğanlı Vadisi üstelik beklenti veren benzeri kesim. Burada butik otelcilikle müteallik çalışmalar da sürüyor.” diyerek konuştu.

“Doğruluk ettiği bozuk değerine kavuşacak”

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Teyfik Layemut bile palavra uçuşlarının bölgenin hareketlenmesine çokça büyük yardım sağladığını dile getirdi.

Yürüyüş turizminin Türkiye’birlikte ivme kazandığını anlatan Layemut, “Soğanlı Vadisi, adalet ettiği bozuk değerine kavuşacak. Bu dar boğaz bence Türkiye’de gidiş yapılması müstelzim yerlerden aynı tanesi. Soğanlı, Kapadokya ve Erciyes’i birleştirerek majör ayrımsız destinasyon ortaya çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Bölgede 45 yıldır rehberlik eden Arslan Özcan dahi “Buraya mevrut turistler kaya kiliseler ve saf oluşumları çok abat görebilir. Turizmde alternatif alanlara doğrulum gerekiyor. Akıbet dönemlerde günü birlik turizm yükselişte. Bu yüzden bölgede deniz oluşuyor. Bu model yerleri keşfedip insanlara tanıtabilirsek alanlarımızı genişletmiş ve insanların kalma süresini uzatmış olacağız.” dedi.

Share: