Kadirlili Balıkçı: “1 Kıta Balık Düz Müşterimiz Oluyor. 1 Balık Alıp Çocuklarıyla Bölüşüp Yiyordur”

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 10 yıldır balıkçılık özne Yüksek Cevap, kilosu 100-120 teklik olan balıklara talep olmayınca 20 teklik balıkları satmaya başladı. Karşılık, “Güzeşte hafta 100-120 liraya balık vardı. Adam diyor ‘1 pasaj ver kardeş’. 1 tane, tek 1 devam bire bir balık zaten tutuyor 60 lira, 70 teklik. Onu artık çoruyla çocuğuyla bölüşerek yiyordur, ne yapsın? Bekliyoruz vatandaşları artık bakacağız, deneyeceğiz biraz üstelik hakeza deneyeceğiz” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 10 yıldır yön pazarlarında balık satan Büyük Yanıt, kilosunu 100-120 liraya sattığı balığa talep olmaması üstüne balıkların çöpe gitmemesi amacıyla kilosu 20 lira olan balıkları satmaya başladı. Vatandaşın fiyatı faziletli olan balığı almadığını belirten Yanıt, şöyle konuştu:

“ALAMIYORLAR, BAKIYORLAR, FİYATI SORAN GİDİYOR”

“10 senedir balık işi yapıyorum. Bu haftalarda balık fay gidiyor. Soy getiriyorum 15 soy, 20 kabil balık getiriyorum herkesin bulabileceği ama gitmiyor, elimizde kalıyor bu kere atıyoruz çöpe. Ne yaptım bu misil uygun balıklardan getirdim kilosu 20 liraya, 40 liraya. Esasen var 15-20 kabil balık amma hep akıllıca balıklardan, tutup de 100 lira, 150 liralık balık getiremedik, illet? Düz namevcut, satan namevcut. El tanısın çıktı pazarda akıllıca balık. Alamıyor, bakıyorlar fiyatı soran gidiyor, soran gidiyor. Tabi biz da soran gitmesin vatandaş ayrımsız balık yesin diye akıllıca balıklardan getirdik. Bunlar çığlık mü değil, çabucak piyasaya sürmediğimiz, çoğunluk kullanmadığımız balıkları artık süreceğiz yapacak aynı öz namevcut.

“1 BALIK DÜZ MÜŞTERİLERİMİZ OLUYOR”

Şimdi âdem kilosu 100 liralık balığı 3 kilogram alamıyor bağımlı, evet az kilogram istiyor evet 1 kilogram istiyor. Amma deminden kilosu 20 liralık balığı koca gelir der ki cömert 5 kilo ver, çoruyla çocuğuyla rahat ayrımsız şekilde kayran. Güzeşte hafta 100-120 liraya balık vardı. Eş diyor ‘1 kesim ver kardeş’. 1 tane, bir tane 1 tane tıpkısı balık zaten tutuyor 60 lira, 70 liralık. Onu daha çok çoruyla çocuğuyla bölüşerek yiyordur, ne yapsın? Bekliyoruz vatandaşları bundan sonra bakacağız, deneyeceğiz az buçuk birlikte böyle deneyeceğiz.”

Share: