KADES, Sinop’ta üniversite öğrencilerine anlatıldı

Sinop’ta, sürat mağduru kadınların acil durumlarda kullanması için geliştirilen Kadın Destek Uygulaması (KADES) üniversite öğrencilerine anlatıldı.

İl Güven Müdürü Tarıkhan Çetiner, Sinop Üniversitesi Eş Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Kadına Yönelik Yol ile Uğraş” panelinde, katılımcılara KADES için bilgi verdi.

Belçika ve Fransa kabil ülkelerin Türkiye’den emsal alarak KADES bir uygulamaları hayata geçirdiklerine bel fail Çetiner, şöyle bitmeme etti:

“KADES, İçişleri Bakanlığımız ve Itimat Umumi Müdürlüğümüzün özlük personelince başarısız maliyetle, devletin imkanlarıyla hayata geçirilen tıpkısı uygulama. 4 milyon 650 bin 379 kişinin KADES’i indirdiğini, 596 bin 515 kişinin birlikte KADES’i kullanarak ihbar yaptığını görüyoruz. Şöyle tıpkısı algı var, bunu yıkmamız gerekiyor. KADES çabucak çaba mağduru insanların yüklemeleri müstelzim bire bir uygulama değil. Şiddete uğrama ihtimali olan gelişigüzel herif telefonuna bu uygulamayı yüklemeli. Buradaki amacımız, hız mağduru olan ve ihtimali bulunan kadınlara henüz mail oluşmak. Seslerini duyabilmek ve apotr olabilmek noktasında en çabuk şekilde kolluğa ulaşmalarını icat etmek.”

Çetiner, KADES’in kullanım şekli hakkında dahi katılımcılara bilgi vererek, kadınlara müteveccih şiddetin önlemesiyle ilgilendiren değişik alınan tedbirlere ilişkin tike yaptı.

Panelde Sinop Baro Başkanı Funda Öztürk Altuntaş ile Familya ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Melih Keleş üstelik kadına hızlı mücadelede izlenen yasalı mevzuata yönelik hikmet paylaştı.

Share: