Jeofizik Mühendisi Hurşit Etkili: “Bingöl, Muş Varto ve Erzincan’da vahim aynı sarsıntı bekliyoruz”

Kahramanmaraş merkezli 10 ili vuran depremler sonrası değerlendirmelerde mevcut Jeofizik Mühendisi Hurşit Faal, Bingöl, Muş, Erzincan’de bati tıpkı yer sarsıntısı beklediğini belirtti. Hurşit Deli Dolu, Erzurum’de bile sarsıntı beklendiğini söyledi.

Kahramanmaraş’ta meydana mevrut iki şişman depremi Erzurumlular toplumsal medya yöneticisi Furkan Nehir’e değerlendiren Jeofizik Mühendisi Hurşit Enerjik, daha geçmiş bu depremlerle ilgilendiren haddinden fazla uyarıda bulunduklarını ifade ederek, şimdiyse Şarki Rum Kırık hattında Bingöl, Muş Varto ve Erzincan için güç depremler beklendiğini söyledi. Çalışkan, Erzurum’un Kuzeydoğu Küçük Asya ve Şark Küçük Asya Kırık Hattı’nda bulunmadığını, Erzurum’un kendisine arpalık kırık hatlarının olduğunu de belirterek, bu şehirde birlikte zelzele beklediklerini vurguladı. Bu bölgede depremin kaçınılmaz olduğunu tabir eden Jeofizik Mühendisi Etkili, “Erzurum bölgesini değerlendirdiğimiz devir, alelhusus Bingöl, Muş Varto, Erzincan’dahi sakil deprem olacağını düşünüyorum. Bu anlamda on paralık kaygım bulunmayan, olacaktır, bundan kaçış bulunmayan. Erzurum’birlikte üstelik yer sarsıntısı bekliyoruz. Bunun sebebi ise Doğu Küçük Asya Kırık Hattı’nın alt yanı, yani cenup kısmı bölgesinde çok tekâsüf oldu. Bu sıkışmalar yıldız istikametinde mutlak kendisini gösterecektir” dedi.

Hareketli, depremi yeryüzü az zararla avutmak için kesinlikle binaların istinatgâh etütlerinin yapılması gerektiğini ve makul zeminlere yapı düz yazı edilmesi gerektiğine üstelik dikkat çekti. Hareketli, “Deprem bölgesinde bir nice sarsıntı oldu. Bunların bazıları artçı, bazıları ise temel depremdir. Birbirinden ayrımlı faylar üstünde gerçekleştiler” ifadelerini kullandı.

“Erzurum’u üstelik uyardım ve 4 şiddeti üstünde sarsıntı meydana geldi”

Erzurum’da gerçekleşen depremleri da değerlendiren Etkin, “Güzeşte gün Erzurum’dahi üstelik hareket oldu. Buraları üstelik belen etmiştim. Erzurum’dahi olan deprem artçı değil. 4 üzerinde ayrımsız sarsıntı oldu ve daha sonra 3 civarı iki hareket elan oldu. Burada oluşan depremleri dümdar adına sınıflandırmak akilane değil. Kahramanmaraş bölgesinde 7 üzerinde iki yer sarsıntısı oldu. 6 şiddetinin üzerinde 4 misil zelzele oldu. Bunlar Şarki Anadolu Kırık Hattı’nda gerçekleşti. 5 ve 6 üzerinde gerçekleşen depremlerin çoğu başlı başına benzeri depremdir. Bunlara dümdar gitmek falsolu olur” açıklamasında bulundu.

“Bingöl, Muş Varto ve Erzincan’birlikte dokunaklı tıpkı sarsıntı bekliyoruz”

Gün Doğusu Rum Kırık Hattı’nda oluşan sıkışmaların şimal bölgelerinde kendisini göstereceğini söyleyen Enerjik, “Erzurum bölgesini değerlendirdiğimiz ahit alelhusus Bingöl, Muş Varto, Erzincan’bile yavaş sarsıntı olacağını düşünüyorum. Bu anlamda hiç kaygım namevcut, olacaktır, bundan kaçış namevcut. Erzurum’üstelik da zelzele bekliyoruz. Bunun sebebi ise Şarki Anadolu Kırık Hattı’nın alt tarafı, yani güney kısmı bölgesinde haddinden fazla tekâsüf oldu. Bu sıkışmalar yıldız istikametinde muhakkak kendisini gösterecektir” diyerek konuştu.

“Erzurum fay hatları dışında namına özel fayları var”

Erzurum’un kendisine hususi faylarının olduğunu vurgulayan Hurşit Deli Dolu, “Fakat Erzurum ayrıksı illere göre Şimal Rum Fay Hattı (KAF) ve Şark Küçük Asya Fay Hattı’nı (DAF) içerisinde barındırmıyor. Yani Erzurum’dan bu iki kırık hattı bile geçmiyor. Erzurum’un namına arpalık, namına özel fay hatları var. Bir Vakitler da Erzurum’da depremler oldu” dedi.

“Hareket periyotları uymazlık gösterir”

Bazı depremlerin ne ant olacağının banko bilinemeyeceğini dahi kaydeden Aktif, “Şuna de benzemek geçişsiz bazen depremlerin tahakkuk periyodu 30-40 yılda ayrımsız, bazıları 500 yılda ayrımsız, bazıları üstelik 200-300 yılda tıpkısı gerçekleşiyor. Örneğin Van depremi, o bölgede Muradiye depremini biliyoruz. Ancak eski yıllarda olan Van depremini kimse aritmetik etmiyordu. O zelzele fantom aynı faydan meydana geldi. Bu yönde Erzurum’daki depremin hangi zaman olacağıyla ilişkin açık aynı bilgelik veremeyiz” şeklinde konuştu.

“Zenci Yarımadası Türkiye’yi itiyor ve yapılan bina zeminleri çokça muhteşem”

Binaların yapılmadan önce özellikle zemin etütlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Etkin, “Kayırıcı Arap Yarımadası Türkiye’yi itiyor. Şark Rum Fay Hattı’nın şark tarafını itiyor. Bunu dahi fayları incelediğimizde görüyoruz. Tren raylarının yaklaşık adına 3 metre atım göstermesi bunun belirtilerinden bir tanesidir. Bu mıntıka banko Erzurum’u bile etkileyecektir. Bingöl’ü, Muş Varto bölgesini ve Erzincan’ı birlikte etkileyecektir. Erzurum’dahi çok bulundum ve Türkiye’nin hareket üstüne, sarsıntı olmadan önce alması gereken önlemler var. Nasıl binalar yapılmadan önceki dikkatle zemin etütleri yapılması gerekiyor. Kâh müteahhitler bunu on paralık önemsemiyor, onlar aldıkları paraya bakıyorlar. Esasen bu dayanak etütlerinin yapılması, binaların bölgeye akla yatkın inşa edilmesi mecburi durumda bulunuyor. Fakat bu konuda kapsamı müteahhitler belirliyor. Maliyeti onlar belirliyor. Yapıyı görmeden medar etüdü raporu verenler de var. Bunlara üstelik banko hazırlık alınması gerekiyor” dedi.

“Alüvyonal zeminlere düz yazı edilen binalar haddinden fazla erdemli ihtimal yıkılır”

Alüvyonal bölgelere mensur edilen binaların ise genelde yıkıldığını söyleyen Jeofizik Mühendisi Hurşit Hareketli, “Alüvyonal ortamlarda yapılar kuruluyor. Bu alanlara çatı fora etmek çokça risklidir. Meydan aksine az buçuk henüz yükseklik kesimlere bina beğenmek haddinden fazla elan sağlıklıdır. Kaya ortamlara yapılan binalar elan kuvvetli oturuyor ve henüz sağlam oluyorlar. Düzlük alanlardan örneğin Hatay basit oldu. Amik Ovası yerle tıpkısı oldu. Yıkıntıların yeryüzü çokça olduğu zeminlere baktığımız ahit hep alüvyonal bölgeler olduğunu görüyoruz. Buralar yıkılmaya makul zeminler. Bu zeminlerde yapılacak binalara çokça özen eylemek geçişsiz. Erzurum’üstelik birlikte umumi namına

alüvyonal ortamlara binalar müesses. Alüvyonal yassı dediğimiz kum, kil, çakıl taşı kabil şeylerin yoğun gelmesi, sarsıntı takkadak yinelenmiş yüke neden oluyor. Denk adına tıpkı boksörün sonsuz ağırlık atması gibidir. Deprem şapadanak yapı içerisine giriyor. Bina içerisine girince kiriş ve kolonlar birbirine varyos kabil çarpmaya başlıyor. Zımnında kiriş ve kolon birer yıkıcı eleman namına davranıyor. Kayran altındaki zelzele hangi büyüklüğünde yüksekse yapıya üstelik o büyüklüğünde erdemli bire bir dara biniyor. Bu birlikte hangi yazık kim yıkılmalara bozukluk oluyor. Dayanç sıvılaşmaları üstelik meydana geliyor ve binalar hangi büyüklüğünde akva olsa de dayanaklık etmek asılsız olduğu amacıyla bina temelle bu arada yan yatıyor. Bu bölgelerde önlemler alınmalıdır” diye konuştu. – ERZURUM

Share: