İyi Parti’nin “Yer Sarsıntısı Felaketi Sonrası Mersin’de Tanıdık Lüks Şahıs Artışının Misil Açacağı Sorunların Araştırılması” Önerisi AKP ve MHP’li…

İYİ Öğür’nin “Yer Sarsıntısı felaketi sonrası Mersin Ağacı’birlikte görülen şiddetli özlük artışının öğün açacağı sorunlar ve alınması gereken tedbirlerin araştırılması”na ait önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. İYİ Tümen Mersin Ağacı Saylav Behiç Polat, “Mersin taşıyabileceğinden çok henüz bunaltıcı bire bir yüke maruz bırakılmıştır. 2022 yılı itibarıyla 1 milyon 916 bin nüfusa cemaat olan; kayıtdışılarla birlikte tahminî 400 bin Suriyelinin yaşadığı Mersin’e deprem sonrası 400 bin depremzede vatandaşımızın yerleştiği bilinmektedir” dedi.

İYİ Fırka’nin “Hareket felaketi sonrası Mersin’üstelik görülen aşırı zat artışının kez açacağı sorunların araştırılması ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi” üzere TBMM Başkanlığı’na sunduğu Divan araştırma önergesinin bugün Umumi Kurul’da görüşülmesine ilişik takım önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Önergenin gerekçesini açıklayan İYİ Fırka Mersin Ağacı Saylav Behiç Polat şunları söyledi:

“MERSİN TAŞIYABİLECEĞİNDEN ÇOKÇA DAHA AĞIR BİR YÜKE MARUZ BIRAKILMIŞTIR”

“10 ili vuran bu iri felaketin teknik ve sosyal etkileri yurdun ciharıyek yanında hissedilmeye devam etmektedir. İktidarın ihmalkar, iskele babası ve iş bilmez icraatları dolayısıyla bölgede durma fail milyonlarca vatandaşımız başka illere hicret etmek zorunda kalmıştır. Mersin Ağacı taşıyabileceğinden çok daha kısık bire bir yüke maruz bırakılmıştır. 2022 yılı itibarıyla 1 milyon 916 bin nüfusa cemaat olan; anahtar dışılarla birlikte kısaca 400 bin Suriyelinin yaşadığı Mersin’e sarsıntı sonrası 400 bin depremzede vatandaşımızın yerleştiği bilinmektedir.

Yüzde 40’lık tıpkı orana mukabele eden bu şahıs artışı amme ve uray hizmetlerinde aksamalarına ve altyapı sorunlarına bozukluk olmaktadır. Soylu Erki, içtimai, sosyolojik, demografik açılardan kısık zorluklarda başlangıç göstermektedir. Iyilikbilir, ferasetli, babayiğit Mersin Ağacı halkı herhangi bir zaman olduğu kadar zat yurttaşlarını arz gani şekilde ağırlamayı agâh, yaralarını oturup sarmayı agâh bizim bundan katiyen şüphemiz olanaksız. Tıpkısı ilin üzerine bu derece iri abra, yüklenmesi afeti felakete dönüştüren iktidarın eskimemiş tıpkısı mesuliyetsizlik örneğini oluşum etmektedir.

“AKP İKTİDARI SORUNA SEYİRCİ KALMAYA, MERSİN’İ KENDİ KADERİNE AYRILMA ETMEYE DEVAM ETMEKTEDİR”

Sazak insanı istiap haddini doldurduğuna yönelik mecmu çağrılara karşın iktidarın ilgisizliğinden şikayetçidir. Mersin Ağacı’dahi mevcut esenlik kuruluşlarındaki 23 bin marazlı otama edilmişken, evler, yazlıklar, gereksiz daireler tamamen dolup taşmışken; özellikle su temini tutmak için ana ihtiyaçlarda aksama riskleri oluşmuşken AKP iktidarı soruna seyirci kalmaya, Mersin Ağacı’i öz kaderine tecezzi etmeye devam etmektedir. Tığ buna asla cevaz vermeyeceğiz.

22 Gücük Ay 2023 tarihinde Mersin Ağacı’birlikte hareketlilik gösteren 47 sivil cemiyet kuruluşu aynı beyanat yayınlayarak iktidara çağrıda bulunmuştur. Benzeri; Sazak’in özel ayrımsız statüye, desteğe alınması. İki; merkezi bütçeden ayrılan kaynakların artırılması. Üç; İşkur eliyle hemen depremzedelere müteveccih istihdam, isteklendirme programlarının başlatılması. Dört; yer sarsıntısı yardımlarının dağıtımında Sazak’e duygunluk gösterilmesi. Beş; yatırım teşvik sistemde üçüncü bölgede olan Mersin’in beşinci bölgeye alınması. Altı; ilan edilmiş turizm bölgelerinin derhal yatırıma dönüştürülmesi. Yedi; henüz kısa baraj, havaalanı, kombinasyon sanayi bölgesi, otoban, liman, şişman nakil ve şişman bölük projelerinin tamamlanması. Mersin’i iyesiz zannetmeyin. Politik dilek kaygılarınızla Sazak’i cezalandırmaya kalkmayın. Mersin’in taşıdığı sorumluluğun farkına varın ve aynı dakika geçmiş halkımızın yükünü hafifletin.”

“GÖÇLERDEN; ANKARA, İSTANBUL, İZMİR’LE BİRLİKTE BILDIRME ÇOKÇA ETKİLENEN İL MERSİN OLDU”

İYİ Öğür’nin takım önerisi konusunda söz düzlük HDP İstanbul Saylav Yüce Kenanoğlu şunları kaydetti:

“Depremden kurtulan insanların öncelikle düşündükleri molekül kenti bırakmak oldu ve okkalı adına göçler başladı. 5 milyon kişinin bu göçlerden etkilendiği söyleniyor. Göçlerden; Ankara, İstanbul, İzmir’le birlikte sunu haddinden fazla etkilenen ülke Mersin Ağacı oldu. İnsanların bulundukları alanları metrukiyet etmesinin getirdiği sorunlar var. Sunma özellikle da burada tarım yapan insanların ekincilik alanlarını işleyememesi, tarım faaliyetlerinin orada durması gibi mesail tıpkısı taraftan yaşanırken; gayrı taraftan de bu insanların barhana ettikleri yerlerde yaşadıkları mesail var.

Ankara, İstanbul, İzmir, Sazak’den sonradan üstelik Antalya, Muğla, Elazığ, Eskişehir illerinin sakil kafile aldığı rapor ediliyor. Gittikleri yerlerde esasen barınma sorunu söz konusu zira kiralara haddinden fazla kısık artışlar yapıldı. İş bulma, çocukların eğitimi, esenlik ve ruh bilimsel mesail kadar sorunlarda devam ediyor. Kafile fail insanların bulundukları yerlerde, kentlerin yaşanılabilir hale getirilebilmesi, kafile ettikleri illerin şahsiyet artışından kaynaklı adına enfrastrüktür ve tıpkısı hizmetlerinin güçlendirilmesi gerekiyor.

“DEPREMZEDELERE YÖNELİKTE ÇALIŞMALARIN YÜRÜTÜLMESİ GEREKİYOR”

Depremzedelere yönelikte çalışmaların yürütülmesi gerekiyor. Ciddi bire bir deprem zihayat vatandaşların eskimemiş yerleştikleri yerlerde ilave teessürat yaşamalarını istemiyorsak bunlara hal üretmemiz gerekiyor. Değme aileyle biricik tek görüşülmesi gerekiyor. Bu ailelerde kimler irtihal etmiş, kayıpları hangi durumda, ebeveynlerin aksiyon durumları nedir, çocukların yetişek durumu nedir, psikolojik desteğe ihtiyacı var mıdır; hep bunların incelenmesi gerekiyor.

İşini kaybeden ebeveynlerin baştan istihdamı üstüne bölgesel kalkınma stratejisi göz önüne alınarak düzenlenen ayrımsız yönetim ve manipülasyon yapılması gerekiyor ve çocukların kesinlikle okulla bağlarının sürdürülmesi gerekiyor.

“MERSİN’E 400 BİNDEN FAZLA DEPREMZEDE VATANDAŞIMIZIN GELDİĞİNİ TAHMİN EDİYORUZ”

CHP grubu adına meze düz Sazak Mebus Cengiz Gökçel ise şunları söyledi:

“Hareket sonrasında vatandaşlarımız hareket bölgelerinden kafile etmeye başladı. Mersin hareket bölgesine yakın ama yer sarsıntısı riski itibarıyla emin şehir yerine birçok vatandaşımızın barhana ettiği ayrımsız kent halini aldı. amma velakin deprem bölgesinde dinç vatandaşlarımızın birçok akrabası Mersin Ağacı’birlikte yaşıyor. Bir hane depremzede vatandaşlarımızın Mersin Ağacı’de yazlıkları var, ikinci konutları var. Dolayısıyla Sazak’e 400 binden aşkin depremzede vatandaşımızın geldiğini tahmin ediyoruz.

Depremzede vatandaşlarımızın başımızın üstünde yeri var. Fakat şu dahi tıpkı töz; depremden geçmiş dahi Sazak’üstelik 400 bin civarında sığınmacı yaşıyordu. Mersin’in nüfusu depremzede vatandaşlarımızın gelmesiyle gelişigüzel tahminî yüzde 40 arttı. Bu kadar vahim, vatandaşımızın Mersin’e gelişiyle bu arada Mersin Büyükşehir Belediyesi özellikle doğmak için, belediyelerin bu yükü münezzeh kaynaklarıyla kaldırması benzer değil.

“MERKEZİ HÜKÜMETİN MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE EKLEME HAKIKAT AKTARMASI GEREKİYOR”

Bu uzanım ayn uğrunda bulundurularak merkezi hükümetin Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi’ne ekleme gerçeklik aktarması gerekiyor. İller Bankası başta görünmek üzere Mersin’e bindi verilmeli. Mersin Ağacı’in bu yükü kaldırması amacıyla Mersin Ağacı’in kıyamet bölgesi kapsamına alınması ya de hususi benzeri statü verilerek daha çok kaynağın Mersin’e verilmesi gerekir. Geldiğimiz noktada hele büyükşehir şehremaneti başkanımız Vahap Seçer boydak bırakıldı. seçme icra vekili evet dahi İller Bankası’ndan arayan soran olmadı. Deprem kadar tıpkısı facia sonrasında büyükşehir belediye başkanını aramıyorsanız ne ahit arayacaksınız?

Sazak yaşanan kuraklıkla beraber risk altında. Barajlarımızın su düzeyi ciddi noktada. Altyapımız alarm veriyor, yollarımız açacak trafiğini kaldırmıyor. Derhal bu konuda merkezi hükümet Sazak’e bindi olmalı. Parçalanmamış bunlara rağmen Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyemiz ve bütün belediyelerimiz sarsıntı bölgesinde önceki günden beri canla başla çalışıyor. Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi yer sarsıntısı bölgesinde sizin yapmadığınız yardımları yaparken Mersin’e gelen depremzede vatandaşlarımıza üstelik bindi oluyor.”

Share: