İYİ Parti Sözcüsü Stabil, basın toplantısında konuştu Açıklaması

İYİ Fırka Sözcüsü Kürşad Dokuz Canlı, seçimlerde öğrencilerin ikametlerinin bulunduğu illere her an fikir kullanmalarına ve daha bilahare öğrenim gördükleri yere dönmelerine imkan tanıyacaklarını, bu konuda maddi destek vereceklerini bildirdi.

Zorlu, parti umumi merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine müteveccih, benzeri kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı kınayarak, Azerbaycan halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakıldığını anımsatan Stabil, “Bu rasist birey ve bunun arkasındakileri, amma velakin böyle bire bir eyleme cevaz veren İsveç hükümetini mahkemeye verdik. Bu süreci izlem edeceğiz ve sonucunu üstelik bittabi milletimizle paylaşacağız.” dedi.

Milletin sunma heybetli sorununun iktisat olduğunu belirten Kavi, TÜRK-İŞ’in araştırmasında, Sülale 2023’te 4 yabanlık ailenin kıtlık sınırının 8 bin 864 liralık, kısırlık sınırının 28 bin 874 teklik olduğuna belen etti.

Asgari ücrete sabık ay yapılan zammın eriyip gittiğini savunan Kavi, “Neydi o remiks? 8 bin 506 lira. Açlık sınırı hangi zaman? 8 bin 864 lira. Henüz asgari ücretlinin cebine girmeden misil uçup gitti.” diye niteleyerek konuştu.

Metin, TÜRK-İŞ’in Ankara’dan topladığı besin fiyatlarına bakarak geçen ay temel etkisiyle yüzde 98,4’e sakıt yıllık azık enflasyonunun bu ay yüzde 108,6’evet yükseldiğini ifade etti.

“Büyük Gençlik Buluşmamızı gerçekleştireceğiz”

Partisinin Gençlik Politikaları Başkanlığının politikalarını anlatacağı muhteşem tıpkısı derinti planladıklarını nâkil Güçlü, “18 Küçük Ay’ta Ankara Arena Spor Salonu’nda ‘Iri Cahillik Buluşması’ gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, “6 milyonu fazla gencin ilk defa kasa başına gidecek. 14 Mayıs seçimlerinde sandığın rengini gençlerin tercihi belirleyecek.” dediğini aktaran Güçlü, bu sözlere bire bir ifade henüz eklenmesi gerektiğini kaydetti. Stabil, “O birlikte gençlerimizin ‘Artık yeter, geleceğime cemaat çıkacağım.’ demeye hazırlanmasıdır.” diyerek konuştu.

Seçme tarihinin gençlerin rey kullanmasını engellemeye yönelik bire bir etap olduğunu kanıt eden Dayanabilen, şunları söyledi:

“Yurtta mütezayit tıpkısı öğrencinin, intihap takvimi açıklandıktan sonra kısıtlı zamanı olacak. İkametgah değişikliği yaptığında bu kez yurtta kalamaz ağıl gelecek. Öğrenciye hem ‘İkametgah değiştir’ diyorsunuz, hem birlikte yurdunu elinden alacak bir aşamayı da ona sunmuş oluyorsunuz. Bu belki de kıtipiyoz aynı milyona yaklaşacak bir aynı. Öğrencileri rahatlatacak iki öneriyi sağlamaya çalışacağız. Birincisi fırka yerine Yüksek Intihap Kurulunda lüzumlu girişimleri başlatacağız. Bire Bir tamim tarafından yurtta küsurat öğrenciler o kısıtlı takvime sıkışmadan bugünden itibaren isterlerse bu değişikliği yapabilirler mi evet de bulundukları ilde oy kullanabilirler mi? Bunun araştırılıp tezelden derinti sonrasında açıklanmasını istiyoruz. İkincisi Yükseköğretim Kuruluna tıpkı çağrımız var. Madem gençlerimizi seviyoruz gelin bu tarihlerde yapılacak sınavları erteleyelim ve düşünce kullanma gününden önceki cuma namazı ile sonrasındaki pazartesi dinlence olsun.”

Önerilerinin bindi görmemesi halinde ikametgah sorunu ile kendilerine başvuruda bulunan herkese imkan sağlayacaklarını dile getiren Mukavim, “Tek tümen ayrımı gözetmeden bu başvuruyu işleyen parçalanmamış arkadaşlarımızın bulundukları illere giderek oy kullanmalarını ve elan bilahare tahsil gördükleri yere dönmelerine imkan tanıyacağız, bu konuda maddesel desteği tığ karşılayacağız.” dedi.

Mütehammil, ayrımsız gazetecinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun altılı ganyan masanın Cumhur Reisi adayının 13 Şubat’ta açıklanacağına müteveccih ifadelerini hatırlatması üstüne şunları söyledi:

“Serencam açıklanan altılı masa toplantısındaki bildiride konuyla ait tıpkısı derinti gerçekleştirileceği bilgisi kâin amma namzetlik açıklamasına yönelik bir vukuf bulunan değil. Prosedür olarak şunun altını çizmem lazım, 13 Şubat öncesinde liderler ortada ayrımsız müzakere trafiği olacak. Bizim arz başından beri altını çizerek söylediğimiz bire bir bap var, nihai namzetlik tartışmasının adlar üzerinden masada olduğu bir aşamada biz kesinlikle yetkili kurumlarımızı toplayacağız.”

Share: