İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Ihtifal Haset

Mardin, Batman ve Siirt’te, “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Ihtifal Günü” zımnında programlar gerçekleştirildi.

Mardin’in biçim Artuklu ilçesindeki Atatürk Kültür Merkezi’nde planlı izlence, içtinap etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kur’an-ı Alicenap tilavetinin arkası sıra İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, günün meal ve önemine ilgili müracaat yaptı.

Kâtibiadil Cevdet Altun Ortaokulu öğrencilerinin oratoryo gösterisinin peşi sıra İstiklal Marşı’nı adamakıllı okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Programa, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, İl Güllabi Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, İl Güven Müdürü Mahmut Sıkıntı ile alım temsilcileri katıldı.

Batman

Batman Ekin ve Turizm İl Müdürlüğündeki konferans salonunda düzenlenen programda utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Programda Batman Lisesinde öğretmen Abdülhamit Baran, günün deme ve önemine ilişkin müracaat yaptı. İstiklal Marşı’nı iyice okuma yarışmasında lise kategorisinde birinci olan öğrenci Nubahar Gizliden Gizliye, marşın tıpkısı bölümünü okudu.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı sinevizyon gösteriminin peşi sıra öğrenciler oratoryo gösterisi sundu.

Program, seslendirilen türküler ve okunan şiirlerin peşi sıra sona erdi.

Programa, Batman vali yardımcıları Kıymetiharbiye Tığ ve Murtaza Ersöz, Garnizon Komutanı Liva İhsan Kaplan, İl Jandarma Komutanı Miralay Adem Katmerli, İl Itimat Müdürü Köroğlu Kıraç, İl Milli Yetişek Müdürü Mahmut Kurtaran, amme kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Siirt

Siirt İl Milli Terbiye Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen program, imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Mehmet Akif Ersoy ile ait diya gösteriminin ardından Toplumsal Ulum Lisesi öğrencileri marifetiyle hazırlanan “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy” konulu oratoryo gösterisi sunuldu.

Öğrencilerin şiirler okuduğu programda, resim, koşma ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Programa, Siirt Valisi ve Belediye Komutan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu ve eşi Cenup Hacıbektaşoğlu, İl Cingöz Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, İl Inanma Müdürü Kağan Yıldırımoğlu, Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemalettin Erdemci ve gurur müdürleri katıldı.

Share: