İSTANBUL’DA DÜNYACA ADLI ÜÇ TENOR AYNI SAHNEDE BULUŞTU

LİMAK Filarmoni Orkestrası ‘gelenekselleşen yeni sene konserleri’ kapsamında İstanbul’bile dünyaca ünlü üç tenoru bir sahnede ağırladı.

Heiko Mathias Förster’in orkestra şefliği yaptığı konserde, tenor Misyon Karahan ile günümüz operasının yer deli dolu ve dünya sahnelerinin matlup tenorları Rame Lahaj ve Marcelo Álvarez operalardan aryalar ve yöresel halk şarkıları ile çalgı ziyafeti sundu. Konseri gelişim, konuşma ve yöntem dünyasından adlar da izlemeye geldi. 9 Ocak’ta CSO Ankara Ada Salon’bile gerçekleşen yeni sene konserinden sonraları mazi akşam İstanbul Takatli PSM’dahi gerçekleşen konser ile çok sesli müziği açık kitlelere aksettirmek hedeflendi. Konserlerden elde edilecek gelirin aynı kısmı Haydiko (Hayvanları, Doğayı, İnsanları Dulda ve Yaşatma) Derneği’ne bağışlanacağı belirtildi.

‘DÜNYADA BELLİ SEVİYEDEKİ TENORLARIN BİR ARAYA GELDİĞİ ORGANİZASYON HADDINDEN FAZLA FAZLA OLMUYOR’

Tenor Erek Karahan, ‘Ankara konserimiz birlikte kebir geçti, hınca nâr doluydu. Heiko Mathias Förster çokça zer tıpkı önder, Marcelo Alvarez’i elhak tanıtmama lüzumlu bulunmayan; dünya opera tarihinin en majör tenorlarından benzeri tanesi. Rame Lahaj birlikte yine bizim jenerasyondan Avrupa ve dünyada çokça oylumlu işlemler eden tenorlardan bire bir tanesi. Tığ bu şekilde üç tenor benzeri araya geldik. Dünyada bu şekilde galiba benzeri seviyedeki tenorların bire bir araya geldiği tıpkı düzenleme haddinden fazla aşkin olmuyordu. Çokça güzel tıpkı dinleti yaptık, demincek İstanbul’da yapacağız. Repertuarımız haddinden fazla fena hâlde ve serbest. Opera aryalarından başlıyoruz, Marcelo’nun Arjantin tangolarına büyüklüğünde gidiyoruz. Napolitenler, benim Türkçe şarkılarım, Rame’nin Arnavutça şarkıları derken az daha 20 devam parçanın seslendirildiği ve vaktin zahir geçtiğinin anlaşılmadığı bir dinleti gerçekleştiriyoruz’ dedi.

‘EN SEVDİĞİM OPERAYI SORARSANIZ TURANDOT DERİM’

Karahan, iz hayatıyla ilişik de şu açıklamalarda bulundu:

‘Ankara Operası’ndaki ilk provamda aldığım alkıştan sonraları ‘Evet, ben bunun için buradayım’ dedim, kötü o antlaşma kanıma işledi. Yer sevdiğim operayı sorarsanız Turandot derim. Yer sevdiğim kompozitör ise Puccuni’dir. Dünyanın çokça heybetli tiyatrolarında sahne aldım; Ayrımsız Türk sanatkâr, Türk tenor kendisine bunu başarabilmek, ülkemi tıpkı Türk sanatçı adına bu mecralarda mandepsi edebilmek benim amacıyla yeryüzü mutluluk verici husus.?

‘İZLEYİCİLERİN BİZE VERDİĞİ ENERJİ İLE BESLENİYORUZ’

Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Limak Filarmoni Orkestrası’nın 4 yıldır konserlere devam ettiğini söyleyerek, ‘İlkini Ankara’üstelik ikincisini birlikte İstanbul’üstelik kalkışmak için düzenlediğimiz Yeni Sene Konserleri kapsamında dünyanın sunma büyük tenorlarından Marcelo Alvarez, Rame Lahaj ve Murat Karahan bizlerle buluşuyor. Limak Filarmoni 4 yılı bitirdi; Zeki Müren ile başlayıp henüz sonradan Yeni Sene Konserleri ile bitmeme etti. Anlaklı Müren ile 12 şehre gittik, 22 binin üzerinde izleyiciye ulaştık ve Zeki Müren’i flarmoni müziği ile dinleyicilere tanıttık. Heyecanlıyız, Limak Filarmoni’yi çok seviyor ve izleyicilerin bize verdiği enerji ile besleniyoruz. Ankara konseri beribenzer çok pir geçti, herkesten çok olumlu dönüşler aldık. Umuyorum kim bu akşam ezanı dahi çokça fena hâlde geçecek’ şeklinde konuştu.

Share: