İş istihdamı sağlayıp, Bodrum ekonomisine katkıda bulunuyor

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, yaz sezonu nedeniyle 5 ay boş artan ve ardından kış döneminde kapanan oteller ati sezon personel istihdamı üstüne zorlanmaya başladı. Öte yandan, 30 yıldır yaz-kış ayan artan Azka Otel ise hem ekonomiye hem üstelik turizme 12 ay hizmet ederek işçi çakmak yerine turizm çalışanlarına 12 ay mesai fırsatı sunuyor.

Bodrum’dahi yaz sezonun sona ermesinin arkası sıra yarımada genelinde birçok otel kapılarını kapattı. 12 kamer personel istihdamı oluşturmayan oteller ati yaz sezonunda personel bulma konusunda arayışlara başladı. Öte yandan, Bardakçı Koyu’nda 30 yıldır faaliyetlerini sürdüren Azka Otel ise 12 kamer turizm anlayışıyla personellerini istihdam etmeye devam ediyor. Bunun birlikte, içerisinde sauna, spa, ısıdam, fitnes salonu, ilişkin yüzme havuzu kabil tıpkısı çok imkanı sağlayıcı otel ekin turizmine ağırbaşlılık veriyor. Spor turizmi, toplantılar ve aksiyon üzere Bodrum’a gelen bir nice hisse senedi insanını ve üst düzey yöneticileri kışın da ağırlayan otel Bodrum’da turizmin 12 ay olması için projeler üretiyor.

Azka Otel Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kayaç “Pandemi sürecini ufak ufak atlatmaya başladık diye niteleyerek düşünüyorum. Bu yıl geçtiğimiz yıla bakarak çok henüz iyi geçti. 2018 yılını yakalayamadık ama seneye az buçuk henüz mebzul olursa 2018 – 2019 yaz sezonundaki rakamları yakalarız” ifadelerini kullandı.

Kaya acentelerle sezon böylecene barışma yaptıklarını belirterek “Zaman böylelikle acentelerle anlaşmalar başlıyor. Bu yıl melfuf acentelerde başladı Bodrum’a gezici getirmeye. Henüz mebzul olacak kadar 2023 yaz sezonu amma rezervasyonlar için Yılbaşından sonrayı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Turizm kalitesini düşürmemek için 12 kamer otelini açık tutuğunu sözlerine ekleyen Kayaç ” efdal sezon dediğimiz 3 mahiye aynı zaman var Bodrum’bile. Bodrum’de beledi hayatı olanlarla çalışmayı yeğleme ediyoruz. Zira Bodrum’a dışardan gelip çalışanlar, Bodrum’u bilmiyorlar, daim çalışmıyorlar bizlerde ongun tanıyamıyoruz bu yüzden çalışanları. Bodrum’birlikte 12 kamer kamer otelimizi berrak tutuyoruz. Yazında kazandığımızı, Bodrum’a hizmet amacıyla, istihdam tedarik etmek için yaz, kış açık tutuyoruz otelimizi. Bütün işletmeler Bodrum’üstelik 12 ay kemiksiz tutmalı gerektiğini düşünüyorum. ” dedi. – MUĞLA

Share: