İran’dan ABD’nin Tayvan ziyaretine kınama: Yegâne Çin politikasına göz kırpmadan bindi veriyoruz

KUL Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, geri Çin’in itirazlarına karşın Tayvan’a gitti. Tayvan’ı kişi topraklarının benzeri parçası adına gören Çin, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin kolaylıkla peşi sıra ESIR’nin Pekin Büyükelçisi Nicholas Burns’ü Dışişleri Bakanlığına çağırarak, Washington’u bu hamlenin “bedelini ödeyeceği” üzerine uyardı. Çin Defans Bakanlığı birlikte Tayvan adası çevresinde ayrımsız sıra askeri manevra başlattı. ABD ve Tayvan ise Çin’in tehditleri karşısında geri etap atmadı.

İRAN, ÇİN’E BINDI VERDİ

İran, KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretini kınayarak, yegâne Çin politikasına göz kırpmadan bindi verdiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, konuyla ait yaptığı yazılmış açıklamada, “İran, ülkelerin arazi bütünlüğüne saygıyı dış politikasının temeli olarak görüyor. Bu çerçevede birlikte yegâne Çin politikasına gözü kapalı bindi veriyor.” ifadelerini kullandı.

KUL’Yİ SUÇLADILAR

Ülkelerin toprak bütünlüğüne saygının Konfedere Milletlerin esas ilkelerinden biri olduğunu vurgulayan Kenani, akıbet dönemde KÖLE yönetiminin Çin’in bağırsak işlerine müdahale etmeye çalıştığını ve bu ülkenin yerey bütünlüğünü ihlal etme yönünde gerilime hastalık olan adımlar attığını kaydetti.

“ABD, İHTİLAFLARI ALEVLENDİRİYOR”

İran’ın, ESIR’nin gerilime neden olan ve dünyanın ayrımlı bölgelerinde sürdürdüğü bu yaklaşımını kınadığını belirten Kenani, “Washington’un tek taraflı ve ülkelerin egemenliğini ihlal eden adımlarının takkadak istikrarsızlığın artmasına ve ülkeler arasındaki ihtilafların elan de alevlenmesine posta açtığını” vurguladı.Share: