Ilımlı Karadeniz’deki valiler Samsun’da toplandı

Ölçülü Karadeniz’deki valiler, kalkınma ajansı toplantısında Samsun’de bire bir araya geldi.

Ilımlı Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Toplantısı, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Amasya Valisi Mustafa Masatlı ve Amasya Şehremini Mehmet Sarı’nın katılımıyla Samsun Valiliği Güruh Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını eden Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat illeri, vatandaşlarımız ve amme kurumları için yarayışlı gelişmelere inşallah bütün gelişigüzel çevirici oluruz” dedi.

“Samsun’un TEKNOFEST heyecanını Amasya, Çorum ve Tokat olarak paylaşıyoruz”

Yekpare illerin Samsun merkezli yapılacak TEKNOFEST’in heyecanını yaşadığını tabir eden Tokat Valisi ve OKA Umumi Heyet Başkanı Numan Hatipoğlu, “Umumi Heyet toplantısı amacıyla milli mücadelenin başladığı kent Samsun’üstelik kızıl umumi heyet üyelerimizle birlikte olmaktan balaban tıpkı bahtiyarlık hissettiğimi bildirmek isterim. Bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül tarihler arasında Samsun merkezli namına Karadeniz’dahi gerçekleşecek dünyanın yer balaban teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST’e ocak sahipliği yapacak Samsun şehrinin heyecanını Amasya, Çorum ve Tokat kendisine paylaşıyoruz. T3 Vakfı ile Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nın öncülüğünde yapılacak bu festivalin ülkemizin milli uygulayım bilimi çoğaltma ve ihya konusundaki başarılarını arttırmaya vasıta olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Desteklenecek yeni projeleri belirleyeceğiz”

Bugün yapılan toplantıda desteklenecek projeleri belirleyeceklerini vurgulayan Vali Numan Hatipoğlu, “Ajans, kurulduğu günden bu yana 121 adet yatırım fizibilitesi ve araştırma çalışmasına destek vermiştir. Bunlardan başarıyla eksiksiz 110 tanesinden şanlı ayrımsız kısmı da ait kuruluşlar yoluyla yatırım programına alınarak hayata geçirilmiştir. Örneğin, zaman bölgemizin yer balaban fuar merkezi adına başarıyla faaliyetlerini sürdüren Samsun Fuar ve Kurultay Merkezi projesinin fizibilite raporu ve aplikasyon planları ajans desteği ile hazırlanmıştır. Esasen Amasya’daki organize sanayi bölgelerinin tevessü alanlarına yönelik hazırlıklar ve atık arıtma tesisi tesislerinin planları ajans aracılığıyla sağlanan yapılabilirlik desteği ile tamamlanmıştır. Çorum TEKNOPARK’ın ustalık yapı dosyasının hazırlanması ile Tokat’ta Sulusokak’taki dokuz canlı çokça tarihi yapının yenileme projeleri bile ajansın desteklediği yapılabilirlik çalışmaları sonrasında yapılan yatırımlara örnek yerine gösterilebilir. Zaman bu toplantımızda, fikirlerin yatırıma dönüştürülmesi noktasında çok önemsediğimiz, 2022 yılı Yapılabilirlik Desteği Programı ile desteklenecek eskimemiş projeleri belirleyeceğiz. Bölgemizde yatırım projeleri havuzunun güçlenmesini sağlayacak bu izlence ile projelerine destek sağlanacak kurumları şimdiden kutlama ediyorum. Bugünkü toplantımızda alışılan olduğu üzere bölgemizde ajans desteği ile uygulaması bitmeme fail projelerle ilişkin hususlar bile dalavere kurulunun gündemine sunulacaktır. Projelerin planlandığı sonuca ulaşacak şekilde ve kaynakların yeryüzü çalışkan kullanılması aracılığıyla yönetilmesinin alacağımız kararların esasını teşekkül ettiğini bütün umumi heyet üyelerimiz adına göstermek isterim” şeklinde konuştu.

Toplantıya ayrıca Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Erarslan, Samsun Tecim ve Uran Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ile Tokat Ticaret ve Uran Odası Umumi Heyet Başkanı Dr. Uca Polat katıldı. – SAMSUN

Share: