Ilbay Edip: ” Depremzedelerin ihtiyaçlarını bloke etmek amacıyla çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz”

Depremzedelerle ilgili çalışmaların değerlendirildiği toplantıda mütekellim Antalya Valisi Ersin Yazıcı, “Hem kıyamet bölgesindeki hem bile şehrimizde konuk ettiğimiz depremzede vatandaşlarımızın herhangi bir nev ihtiyacını bastırmak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin yer balaban felaketlerinden biri yerine tarihe sabık Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bilcümle Türkiye’bile olduğu üzere Antalya’de depremzedeler amacıyla icraat devam ediyor. Depremzede vatandaşların yaralarını yutmak amacıyla çalışmalarına aralıksız devam fail Vali Ersin Kalem, Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcek, Vali Yardımcısı Sarp Sezgin, ilçe uray başkanları ve çalım müdürlerinin katılımıyla Afet Eş Güdüm Toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya mecmu İslam aleminin Miraç Kandilini kutlayarak başlayan Ilbay Edip, ” Şehrimize gelen depremzede vatandaşlarımızın sayısı gelişigüzel geçen dönüş artıyor. Otel, amme misafirhaneleri, KYGM yurtlarında kalanlar haricinde şimdiye büyüklüğünde öz imkanlarıyla şehrimize gelen depremzedelerle gelişigüzel Antalya’mızda çokça sayıda depremzede vatandaşımız var. Şehrimize gelen misafirlerimizi geçmiş etapta amme misafirhanelerimize aldık. Kamu misafirhanelerimiz dolunca otellerde depremzedelerimiz için açılan yerlere ve daha sonrada muhtemelen aynı kısmını yurtlarımıza yerleştirdik. Vabeste olan otellerimiz bizden açmak üzere müddet istedi. Bu noktada depremzede vatandaşlarımızın mağdur olmaması için mevrut depremzedelerimizi Burdur, Isparta ve Konya’daki KYGM yurtlarımıza yerleştiriyoruz. Depremin ilk günlerinde üstelik depremzede vatandaşlarımız üzere bölgeye şehrimizden otobüsler gönderip getirdiğimiz vatandaşlarımızı Konya ve Isparta’daki yurtlarımıza yerleştirdik”diyerek konuştu.

“Yardım elimizi uzatacağız”

Depremin evvel gününden itibaren Antalya adına seferber olduklarını belirten Vali Edip, “Afetin evvel gününden itibaren büyükşehir belediyemiz, belediyelerimiz, amme gurur ve kuruluşlarımız bölgede seferber oldu, olmaya bile bitmeme ediyorlar. Maalesef haddinden fazla şişman benzeri afet yaşadık. 13,5 milyon vatandaşımız etkilendi. Bölge çok antipatik. Inatçı şerait var. Tığ oradaki yapılan hizmetleri aksatmadan buraya gelen vatandaşlarımıza da yardım elimizi uzatacağız. Şehrimize gelen misafirlerimizin yeme içmece ve tahaffuz hizmetlerini bildirme gür şekilde gerçekleştirme etmeliyiz. Çalışmalarımız bitmeme ediyor. Esenlik konusunda iyiyiz. Birçok depremzede vatandaşımıza psikososyal destek hizmeti veriyoruz. İnşallah çalışmalarımızla vatandaşlarımızın daha bile çokça beraberinde olacağız” dedi.

” Hepimize tartı düşüyor”

Konuşmasının böylece bu baskı dönemde depremzede vatandaşlara kapılarını açan otel sahiplerine de değinen Vali Musannif; “Otelcilerimiz bize okkalı şekilde yardımcı oldu. Cenabıhak onlardan razı olsun. Bu site bilcümle söylediğimiz üzere hayırseveri mübarek tıpkı şehir. Bunu bir sefer henüz gösterdi. Antalya bu ülkenin incisi. Biz bu sorumluluğun altından kalkabiliriz. Bilcümle gelişigüzel bu işi başarıp depremzedelerimize aguş açabiliriz. Tıpkı ayraç de Alanya Belediyemize düzenlemek istiyorum. Alanya Belediyemize haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Müthiş eş güdümlü olmuşlar. Depremzedelerimizin rastgele yarasına umar olmaya çalışıyorlar. Burada hepimize ağırlık düşüyor. Bunlar bizim insanlarımız. Bu insanlara bütün alay malay müzaheret elimizi uzatalım. Yaralarımızı hep birlikte saralım. Tanrı beterinden korusun. Hepimize eski olsun.” şeklinde konuştu.

Antalya Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Kıran Eş Güdüm Toplantısı, AFAD eliyle hazırlanan, Antalya’daki kurumların depremzede bölgelerdeki ve Antalya’ya gelen depremzede vatandaşlarla ilgili çalışmaları bahis kayran sunumun yapılmasıyla son buldu. – ANTALYA

Share: