İkinci umum oto pazarında ‘cumartesi’ sıkıntısı: “İşler bol gitmiyor”

İkinci umum oto pazarında ‘cumartesi’ sıkıntısı: “İşler bereketli gitmiyor”

SAMSUN – Samsun’birlikte bir vakitler ‘alışveriş’ günleri kurulan ve bölgeye hitap fail ikinci umum oto pazarı ‘cumartesi’ gününe alınınca işler bıçak kabil kesildi. Satıcılar, makine pazarının eskisi gibi aksata gününe alınması halinde işlerin açılacağına inanıyor.

Itidalli Karadeniz Bölgesi’nin merkezi konumundaki Samsun’üstelik ikinci umum oto pazarı, 5 yıldır cumartesi günleri kuruluyor. Ankara yolu üzerindeki Samsun 2. Halk Otomotivciler Sitesi’nde kurulan pazara, cumartesi gününe alındıktan bilahare demet azaldı. Cumartesi günü herkesin aha olduğundan ve oto kurum-satımının yapılmadığından yakınan münasebet sakinleri, yetkililerden ikinci umum oto pazarının esasen ilişki gününe alınmasını dilek etti. Samsun İkinci Ahali Otomobilciler Topluluk Başkanı İbrahim Kınık ise pazarın cumartesi gününe alınmasının genel asamble toplantısındaki oylama sonucu hayata geçirildiğini söyledi.

“Makine pazarı cumartesiye alındığından beri abes”

Alışveriş günleri kurulan otomobil pazarı ile cumartesi günleri kurulan oto pazarı ortada dağlar kadar ayırt olduğunu tabir fail araba satıcısı İsmail Topaloğlu, “Samsun’dahi oto pazarı cumartesi gününe alındığından beri işlemler iyi gitmiyor. Şuan boşuna gidip geliyoruz. Sabah erkenden geldim. Alım Satım yersiz durumda. Biraz pare makine geldi. Yani burası alışveriş haset olmalı. Samsun, yetişkin oto pazarı olmaktan imdi. Ahzüita günü olduğu zamanlar oto pazarına kalabalıktan girilmiyordu. Cumartesi günü insanlar çalışıyor. Birçok koca iznini alışveriş haset kullanıyor. Oto pazarı, aksata haset olsa buranın yine dolacağından eminim” dedi.

Cumartesi günleri oto pazarına kimsenin uğramadığını dile getiren Arılık Köseoğlu, “Oto pazarı, veriş günleri kurulmalı. Cumartesi günleri kurulan pazara kimse gelemiyor. Esnaf ve vatandaşlar çalıştığı üzere buraya gelemiyor. Aksata günleri ise sistem oto pazarına gelebilir. Bu nedenle esasen ahzüita gününe alınmalı” diye konuştu.

“Çorum’un oto pazarı ‘ahzüita’ günü olduğu amacıyla oraya gidiyorum”

Ilkin iş günleri Samsun’daki oto pazarına geldiğini amma son yıllarda Çorum’a gittiğini tamlayan Ahmet Bal, “Samsun’bile eskisi kadar oto pazarı, alışveriş günleri olsa henüz dolgunca evet. Ego tamirciyim. Makine alıp satıyorum. Ilişki günü olduğunda elan dolgunca oluyordu. Cumartesi olduğunda kim buraya ati? Söz Misali ego Merzifonluyum. Çorum’dahi ikinci el oto pazarı, pazar günü kuruluyor. Bu nedenle Çorum’a gidiyorum. Samsun’dahi da ilişki haset olsa gine buraya gelirim” şeklinde konuştu.

İkinci ahali oto pazarının ahzüita gününe alınmasını talip gayrı vatandaşlar ise şunları söyledi:

“Umum şehirlerde makine pazarı, ahzüita haset tamam. Samsun’dahi ise cumartesi günü. Oto pazarının muamele haset olması geçişsiz. Bura münasebet haset olduğu zamanlar canlı oluyordu. Hareketli, Ankara yoluna kadar uzuyordu. Sinop’tan, Amasya’dan, Ordu’dan gelenler oluyordu. Cumartesi günleri ise burası tamtakır oluyor.”

Başkan Kınık: “Çokluk makine pazarının cumartesi günü olmasını istedi”

Dernek Başkanı İbrahim Kınık birlikte galerici esnafı ile yaptıkları genel kurulda çokça nazik çoğunluğun pazarın cumartesi haset kurulmasını istediğini söyleyerek, “5 yıl önce genel kurulda oylama yapıldı. Ekseriyet otomobil pazarının cumartesi haset olmasını istedi. Sistem belli başlı günlerde işe gidiyor ve haftada genişlik az 1 periyot izin almak istiyor. Oto pazarının şu anda yersiz olmasının sebebi; çay ve fındık cem bir zamanlar olmamız. Makine pazarı, ahzüita günleri olduğunda birlikte bu zamanlarda ayrımsız mabeyin yaşanıyordu. Tıpkı sonraki toplantıda şayet Samsun’daki makine pazarının alışveriş haset olmasını isteyen esnafın sayısı artarsa ona bakarak değişmeyen alınır. 15 yıldır başkanım, 5 yıldır oto pazarı cumartesi günü kuruluyor. Bu kararı bile kendi başıma değil galerici esnafı ile birlikte aldık” ifadelerini kullandı.Share: