İkinci elde ‘cumartesi’ sıkıntısı, ‘pazar’ talebi

Samsun’bile eskiden ‘muamele’ günleri kurulan ve bölgeye hitap fail ikinci umum oto pazarı ‘cumartesi’ gününe alınınca işlemler bıçak gibi kesildi. Satıcılar, otomobil pazarının eskisi gibi pazar gününe alınması halinde işlerin açılacağına inanıyor.

Orta Karadeniz Bölgesi’nin merkezi konumundaki Samsun’de ikinci el oto pazarı, 5 yıldır cumartesi günleri kuruluyor. Ankara yolu üzerindeki Samsun 2. El Otomotivciler Sitesi’nde kurulan pazara, cumartesi gününe alındıktan sonra rabıt azaldı. Cumartesi günü herkesin işte olduğundan ve oto kurum-satımının yapılmadığından müşteki ilişki sakinleri, yetkililerden ikinci el oto pazarının yine münasebet gününe alınmasını talep etti. Samsun İkinci Halk Otomobilciler Topluluk Başkanı İbrahim Kınık ise pazarın cumartesi gününe alınmasının genel asamble toplantısındaki oylama sonucu hayata geçirildiğini söyledi.

“Makine pazarı cumartesiye alındığından beri boş”

Aksata günleri kurulan otomobil pazarı ile cumartesi günleri kurulan oto pazarı ortada dağlar büyüklüğünde ayırt olduğunu ifade eden makine satıcısı İsmail Topaloğlu, “Samsun’üstelik oto pazarı cumartesi gününe alındığından beri amal iyi gitmiyor. Şuan anlamsız gidip geliyoruz. Sabah ercecik geldim. Pazar yersiz durumda. Birkaç kıta araba geldi. Yani bura ahzüita haset olmalı. Samsun, koskocaman oto pazarı olmaktan çıktı. Münasebet haset olduğu zamanlar oto pazarına kalabalıktan girilmiyordu. Cumartesi günü insanlar çalışıyor. Birçok âdem iznini münasebet haset kullanıyor. Oto pazarı, alım satım haset olsa buranın tekrar dolacağından eminim” dedi.

Cumartesi günleri oto pazarına kimsenin uğramadığını dile getiren Günahsızlık Köseoğlu, “Oto pazarı, ahzüita günleri kurulmalı. Cumartesi günleri kurulan pazara kimse gelemiyor. Esnaf ve vatandaşlar çalıştığı üzere buraya gelemiyor. Muamele günleri ise hep oto pazarına gelebilir. Bu nedenle gene alım satım gününe alınmalı” diye niteleyerek konuştu.

” Çorum’un oto pazarı ‘ahzüita’ günü olduğu için oraya gidiyorum”

Ilkin ahzüita günleri Samsun’daki oto pazarına geldiğini ama akıbet yıllarda Çorum’a gittiğini belirten Ahmet Bal, “Samsun’dahi eskisi kabilinden oto pazarı, ahzüita günleri olsa daha ongun evet. Ben tamirciyim. Makine alıp satıyorum. Muamele haset olduğunda daha dolgunca oluyordu. Cumartesi olduğunda ki buraya gelecek? Söz Gelimi ben Merzifonluyum. Çorum’üstelik ikinci halk oto pazarı, pazar haset kuruluyor. Bu nedenle Çorum’a gidiyorum. Samsun’birlikte üstelik veriş günü olsa gine buraya gelirim” şeklinde konuştu.

İkinci halk oto pazarının pazar gününe alınmasını isteyen başka vatandaşlar ise şunları söyledi:

“Mecmu şehirlerde makine pazarı, aksata günü olur. Samsun’de ise cumartesi günü. Oto pazarının pazar günü olması lazım. Bura pazar haset olduğu zamanlar hareketli oluyordu. Neşeli, Ankara için kadar uzuyordu. Sinop’tan, Amasya’dan, Ordu’dan gelenler oluyordu. Cumartesi günleri ise burası tamtakır oluyor.”

Komutan Kınık: “Çokluk araba pazarının cumartesi haset olmasını istedi”

Toplum Örgütü Başkanı İbrahim Kınık de galerici esnafı ile yaptıkları umumi kurulda haddinden fazla büyük çoğunluğun pazarın cumartesi haset kurulmasını istediğini söyleyerek, “5 sene geçmiş genel kurulda oylama yapıldı. Çoğunluk makine pazarının cumartesi haset olmasını istedi. Cümle makul günlerde işe gidiyor ve haftada sunu beş altı 1 dönme müsaade fethetmek istiyor. Oto pazarının şu anda abes olmasının sebebi; öz ve fındık toplama eskiden olmamız. Otomobil pazarı, muamele günleri olduğunda da bu zamanlarda benzeri çatlak yaşanıyordu. Tıpkı sonraki toplantıda şayet Samsun’daki araba pazarının iş haset olmasını talip esnafın sayısı artarsa ona göre değişmeyen alınır. 15 yıldır başkanım, 5 yıldır oto pazarı cumartesi günü kuruluyor. Bu kararı birlikte öz başıma değil galerici esnafı ile gelişigüzel aldık” ifadelerini kullandı. – SAMSUN

Share: