İki faizci tutuklandı

Adana’da tefecilik yaptığı öne sürülerek gözaltına alınan 21 zanlıdan 2’si tutuklandı.

Adana Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte tefecilik yaptığı belirlenen şebekeye müteveccih çalışma başlattı. ÇIFTLIK ekipleri, şebekenin Sarıçam ilçesi İncirlik Mahallesi’nde 105 kişiye faizle mülk verip, 28 milyon liralık nahak yere alacak sağladığını belirledi. Ekipler, yapılan teknik ve fiziki çalışmanın ardından kanalizasyon üyesi 21 şüphelinin yakalanması üzere 2 Orak Ayı haset şafak vakti işler düzenledi. Belirlenen adreslere eş zamanlı dominant eden polis güçleri, haklarında kontrol kararı sunulan 21 şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda ise 8 milyon 350 bin liralık değerinde 76 hüccet ve 3 çek, borçlu vasıtasıyla imzalanmış 4 gereksiz hüccet, 1 ruhsatsız tabanca ve 101 kurşun, 1 elektroşok cihazı, değişik kişilere ilişkin 6 bankamatik ve itimat kartı, matlup notlarının bulunduğu 13 defter ele geçirildi.

Yapılan çalışmada şüphelilerden Osman K., kardeşleri Adnan K. ve Erdal K. ile Osman B., Gaybubet K., Cumali K., Mehmet K. ve Müslüm K.’nin, esnaflık yaptıkları mahalledeki kişileri ağlarına düşürdükleri ortaya daha çok. Şüphelilerin, bankalardan emniyet çekemeyen vatandaşlara yüzde 150 oranında ürem karşılığı borç dünyalık verdikleri saptandı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüphelilerden 13’ü ifadelerinin arkası sıra erkin bırakıldı. Adliyeye atıf edilen 8 şüpheliden Erdal K. ile Mehmet K. tutuklanırken, ayrıksı 6 yaşama ise adli kontrol amacıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. – ADANAShare: