İçişleri Bakanı Aristokrat: “Dünyanın neresi olursa olsun bir mağduriyete uzanacak tıpkısı devletimiz var”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sâdır yangında 42 sülale ile 64 dam ve samanlığın tam olduğu Artvin’in Yusufeli ilçesi Dereiçi köyünde yapılan AFAD konutlarını inceledi.

Artvin’in Yusufeli ilçesi 170 haneli Dereiçi köyünde 17 Mart 2021 tarihinde çıkan yangında çoğunluğu ahşap olan 42 karı, 64 ahır ve samanlık rüzgar etkisiyle yanarak kullanılmaz hale gelmişti. Evi yanan ve beis gören vatandaşlara Mekân ve Kentçilik Bakanlığı Şişko Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Dereiçi köyünde 7 blok şeklinde 96 metrekareden oluşan 42 basamak mensur edildi. Evlerden ayrı bir bölgede ise 64 dam ve samanlığın yapımını sürerken, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Artvin Valisi Yılmayan Doruk, AK Parti Milletvekili Erkan Teber ve beraberindeki takım yapımı süren konutları inceledi. İncelemenin ardından Bakan Soylu ve beraberindekiler yetişek-öğretimin bir numara döneminin sona ermesi konusunda Dereiçi köyü ilköğrenim okulu öğrencilerine karnelerini verdi. Icra Vekili Aristokrat, karne töreninin ardından eskimemiş Yusufueli’ne her an esnafı görüşme etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kullanılmamış konutları incelemesinin arkası sıra yaptığı açıklamada, yapılan evlerin ad çekme aşamasına geldiğini belirterek, “17 Mart 2021 tarihinde Artvin’in Yusufeli ilçesi Dereiçi köyünde bire bir ateş daha çok. O yangında dahi onlarca karı yandı. Biz Cumhurbaşkanımızın talimatlarını alıp, Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Maksat Alım ile birlikte buraya geldik. Burada hem önceki olsun dileklerimizi ilettik hem bile Milletvekilimiz, Valimiz ve buradaki cümle arkadaşlarımızla bu arada neler yapabileceğimize dair değerlendirmeleri ortaya koyduk. 2 yıl dolmadı ve burada arazide çok elverişli olmamasına karşın yaklaşık 42 yanan konutun hak sahipleri belirleme edildi. 64’dahi efsanevi barınağı yandı. Az Buçuk geçmiş hem onları üstelik gezdik. Evler yekpare ad çekme aşamasına geldi ve vatandaşlarımızın da isteklerinin olup olmadıklarını konuştuk. Şurası nakletmek gerekirse dünyanın neresi olursa olsun ayrımsız mağduriyete uzanacak ayrımsız devletimiz var” ifadelerini kullandı.

“Köylerimizde ve şehirlerimizde afet sonrası anca evler yapacağız kim bunlar emsal olacak”

Vekil Soylu, yaşanan afetlerin ardından yapılacak olan evlerin gelecek nesillere da birer denk olacağını tabir ederek, “Geçmiş zaman dönemlerinde bu meselelerin iyesiz kaldığını hepimiz biliyoruz. Oysaki zaman var olduğumuz zaman dilimi içerisinde milletimiz nerede bu celal değil Cenabıhak devletimizden razı olsun diyor. Bu çap milletin devletidir. Zaman burada çabucak ayrımsız mağduriyetin namına benzeri ikame yapılıyor değil. Bir zamanda Cumhurbaşkanımızın de ortaya koyduğu tıpkı açılım var. Köylerimizde ve şehirlerimizde alelhusus kıran sonrası öyle evler yapacağız kim bunlar denk olacak. Bizden ahir nesillere de denk olacak. Özellikle facia bölgelerinde yaptığımız karye konutları, esasen burada yaptıklarımızla Cumhurbaşkanımızın hedefleri doğrultusunda, devletimiz tarafından, AFAD eliyle, Bakanlığımız tarafından bildirme ufak ayrımsız ayıp ve ihmal ortaya koymadan yapılmaya çalışılıyor. İnşallah bire bir elan böyle tıpkısı yangınla karşı karşıya kalınmaması için burada eskimemiş önlemler alınmaya devam ediliyor. Gelecek nesiller çokça henüz sağlıklı ve imkanlarla hayatlarına devam ederler” şeklinde konuştu. – ARTVİN

Share: