HÜDA PAR’dan 25 yıllık evli kadınlar amacıyla emeklilik önerisi

İzmir’de basın toplantısı düzenleyen HU PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, 25 sene evli mütezayit kadınlara tekaütlük hakkı tanınması gerektiğini belirterek “Kamuoyu ve siyasetin bunu tartışmasında yarar görüyoruz. Hem kadınlar abat soluk takanak hem dahi boşanmaların önüne aynı nebze geçilebilecek” dedi.

CENABIHAK PAR Umumi Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, İzmir ziyareti çerçevesinde matbuat mensupları ile tıpkısı araya geldi. Toplantıda, ülke gündemine ilişkin değerlendirmede bulunan Yapıcıoğlu, “Kazançlı teessürat kadar olmasa bile vatandaşların ayrımsız kısmı dağılan familya yapısından şikayetçi. Bu konuda aynı teklifimiz var. Boşanmaları yavaşlatacak, evli kalmayı özendirecek, kadını korumaya müteveccih aynı teklifimiz var. Analık, lahut aynı statüdür. Diyoruz ki ’25 yıl evli mütezayit kadınlara tekaütlük hakkı tanınmalıdır.’ Kamuoyu ve siyasetin bunu tartışmasında yarar görüyoruz. Hem kadınlar abat zaman algı hem da boşanmaların önüne benzeri nebze geçilebilecek. Boşanan kadın, asıl veya babasından artan emekli parasını alabiliyor ancak evli eş alamıyor. Bir Numara kadem yerine kadın 25 sene evli kalmışsa asıl babadan kalan mütekait maaş namına bağlanmalıdır. Bazılarının kağıt üzerinde mahiye kabul etmek üzere boşandığını biliyoruz. Bu uygulamaya üstelik bu öneri akıbet verecektir” ifadelerini kullandı.

” Türkiye’dahi siyasetin üslubu çok kaba”

Veli Bölgesi programını İzmir ile tamamladıklarını ve tıpkı ahir duraklarının Dert- Van olduğunu tamlayan YARADAN PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “Ziyaretlerimizi sürdüreceğiz. 1 yıldır memleketimize ulaşıyoruz. Veli’dahi 5 ilde temaslarımız oldu. Çiftçilerimizle, hal esnafıyla benzeri araya geldik. Tecim odaları, birleştirme sanayi bölgelerine ziyaretlerimiz oldu. Halkın ayrımlı kesimleriyle birlik ettik. Türkiye’üstelik siyasetin üslubu çok sert. Birilerinin ‘Doğru’ dediğine gayr ‘Yanlış’ eylemek zorunda hissediyor. Kutuplaşma yaşanıyor. Temaslarımızda, halkın gündemi ile siyasetin gündeminin örtüşmediğini, halkın kendi gündeminde olduğunu, bu gündemin başında ekonomik sıkıntılar geldiğini gördük. Türkiye iflasın eşiğinde değil ama ev gelirli bire bir sıklet yaşıyor. Bu yıl çok şükür zirai ürünlerde rekolte ongun. İstihdam, Türkiye ortalamasının üstünde. İşsizlikten müşteki çokça çok can bulunmayan amma girdi fiyatlarının efdal olmasından periferi dikici ve sanayici şikayetçi. Nakliye fiyatlarının artmasından kontekst ağırbaşlı şikayetler var. Kiralar erdemli. Hayat pahalılığı devam ediyor. Fiyatların nerede duracağı konusunda vuzuhsuzluk var. Şayet fiyatların yükselmesini durduramıyorsanız vatandaşın gelirini yükseltmelisiniz” diyerek konuştu.

“Krizin sebebi geçerli ekonomik hep”

Krizin sebebinin siyasal sistem değil, meri kazançlı sistem olduğunu savunan Yapıcıoğlu, “Sermayedar sistemlerin krizler ürettiğine bütün tanık olduk. artık dahi bu cümle bitmeme ederse yaşanmaya bitmeme edecek. İşler tıkırında olduğunda para babaları kazanıyor amma akse çıktığında onlar kazançlarını artıyor, henüz aşkın kazanıyor. Bu sistem içerisinde sorunların giderilmesi üzere tedbirler alınmalı. Tarım alanında Türkiye’nin kendine tam devlet olması için çiftçinin korunması, tarım politikalarının geliştirilmesi, hangi bölgede hangi ürünlerin yetiştirileceği üstüne elan bereketli planlama yapılması gerekiyor. Planlama sonrası ürünlerin gelgel garantisinin verilmesi yönünde Ekincilik ve Orman Bakanlığına çağrımız var” sözlerine meydan verdi.

“İttifak kararı namevcut”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbuğ Yapıcıoğlu, MEVLA PAR’ın seçme ittifaka katılıp katılmayacağına ilgili soruya birlikte “İttifaklar siyasetin doğasında vardır. Kim kendini nerede makul buluyorsa orada peki. Bizim TANRI PAR yerine verdiğimiz antant kararı yok. İttifak içerisinde kayran alabiliriz ama dakika itibariyle itilaf anlaşması, konvansiyon için verilmiş karar yoktur. İleride olursa bunu bile kamuoyuyla paylaşırız” yanıtını verdi.

“Alevi vatandaşlarımıza önceki olsun”

Yapıcıoğlu, Ankara’birlikte Alevi vatandaşların mekanlarına müteveccih saldırılarla ilişkin da şunları söyledi: “Ankara’bile Alevi vatandaşlarımızın mekanlarına ve cemevlerine saldırılar oldu. Saldırganın yakalandığını duyduk. Saldırganın yakalanması yetmez, bu vahim tıpkısı provokasyondur. Arkasındaki güçler değme kimesne bütün yönleriyle sormaca yapılmalı. Bu bir tane başına tıpkı kişinin planladığı fenomen tür ama bu hastalıklı aynı ihtimaldir. Memlekette kırık hatlarını tetiklemeye müteharrik çok sayıda kayırıcı var.”

Yapıcıoğlu, sözlerine şöyle bitmeme etti: “Bölgemizi irdelemek talip emperyalistlere fırsat tanımamalıyız. Tek dine inanmayanlar de karışma, ne inançtan, hangi mezhepten olursa olsun, bu coğrafyada yaşıyorsak bizi birbirimize kışkırtmalarına cevaz vermeyelim. Alevi vatandaşlarımıza geçmiş olsun dilerim. İnşallah bu olay hep yönleriyle açığa çıkar.” – İZMİR

Share: