Hopa Kontrol Kurtarma ekibi yer sarsıntısı bölgesinden Artvin’e döndü

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya’da çalışmalara katılan Hopa Taharri Kurtarma (HOPAK) ekibi, Artvin’in Hopa ilçesine geldi.

Depremin önceki haset gittikleri afet bölgesinden dönen 30 yabanlık HOPAK ekibi, ilçedeki Cumhuriyet Meydanı’ndan protokol mensupları, ev fertleri ve vatandaşlar eliyle karşılandı.

Ekibin ameliyat şefi Sakıncasız Üçüncü, depremin geçmiş haset İl Kıran ve Evgin Buut Müdürlüğü (AFAD) koordinesinde bölgeye gittiklerini, olumsuz kış şartları nedeniyle bölgeye az buçuk gecikmeli de olsa akşam saatlerinde ulaştıklarını belirterek, görev yaptıkları enkazda tıpkı kadını çorlu çıkarttıklarını aktardı.

Çalışmaları bölgedeki AFAD koordinesinde yürüttüklerini anlatım fail Üçüncü, arada sırada ekiplere bindi verdiklerini, arada bir üstelik bölgedeki özge ekipleri yönettiklerini söyledi.

Üçüncü, oradaki insanların acılarını seçme şeyi ile benliklerinde hissettiklerini kaydederek, “Herkesin maltalık hikayesi farklıydı. Malatya’dahi emniyetsiz tıpkı tesanüt örneği gördük. Depremzede ailelerle camide birlikte uyuduk. Engelleme ettiğimiz binaların çoğu eski binalardı. Çok dayanıksız binalar vardı. Hilti ile kırmamız gereken binanın kirişini çapa ile kırdık. Görevimizi uyarınca tamamladığımızı düşünüyorum.” diyerek konuştu.

Hopa Belediye Reisi Taner Ekmekçi ise Türkiye’nin 11 kentinde büyük yıkım yaratıcı, binlerce insanın hayatını kaybettiği iki sarsıntı acısını yaşadıklarını dile getirdi.

Ekmekçi, “Haddinden Fazla edisyon eyyam geçiriyoruz. Kilometre namına uzak olsak da kalplerimiz ve arkalama elimiz zelzele bölgesinde. Depremin yeryüzü ciddi saatlerinde bölgeye ulaşan, vatandaşlarımıza rüya olan, bir nice hayatın kurtulmasında etkin şan üstlenen HOPAK ekibine üstelik teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kemalpaşa Belediye Reisi Ergül Akçiçek, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Demircioğlu’nun birlikte konuşmalarının peşi sıra HOPAK ekibine plaket verildi.

Share: